Konut kredisi kullanan kişilerin aylık harcama tutarlarına çok daha dikkat etmeleri gerekir. Çünkü konut kredileri hem uzun vadeli kredilerdir hem de kredi tutarı yüksek olduğu için aylık ödeme tutarları belirli bir sınırın üstünde kalmaktadır. Buna dikkat edilmemesi durumunda bir süre sonra tekrar ödeme sıkıntısına düşülmekte ve ihtiyaç kredisi gibi farklı çözüm önerileri oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Konut kredisi kullanan kişilerin ihtiyaç kredisi kullanmaları bazı şartlara bağlıdır. Burada önemli olan konut kredisi ödemelerinin düzeni ve kredi başvuru formu dolduracak olan kişinin sahip olduğu kredi notu ortalamasıdır. Kredi notunun yüksek olması ve aylık ödeme düzeninin istikrarlı olması halinde konut kredisi kullanımı bir önem teşkil etmemekte ve kişi kolaylıkla ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir.

Ancak konut kredisi ödemelerinin aksaması aynı zamanda kredi notunu düşürmekte ve buna bağlı olarak ihtiyaç kredisi onayı alınması zorlaşmaktadır. Böyle bir duruma düşmemek adına konut kredisi taksitleri mutlaka gününde yatırılmaya çalışılmalı, hesabınıza tanımlı bulunan kredili mevduat hesabı bulunuyorsa bu hesabında çok fazla eksi bakiyelerde kalmamasına dikkat edilmelidir.