Kira öder gibi ev sahibi olmak fikrinden yola çıkarak, artık herkes kendi evinin sahibi oluyor. Konut (mortgage) kredisi imkanları sayesinde ister şehir merkezinde ister şehir dışında her yerde ev sahibi olabiliyorsunuz. Ev kredisi ile ev alabilmek için ise bir miktar ön ödeme yapmak gerekiyor. Ne kadar ön ödeme yapılması gerektiği, konut kredisi hesaplamasına bağlı.

Konut kredisi hesaplama nasıl yapılır?

Konut kredilerinde taksitlerin aksatılması durumunda uygulanan gecikme faizi oldukça yüksektir. Bu sebeple konut kredisi hesaplaması yaparken çok dikkatli bir hesaplama ve ödeme planı yapılmalıdır. Ödeme planındaki aylık taksitlerinizin gelirinizin %40 ından fazlası olmaması gerekir.

Ev kredisi anapara ve faizden oluşur. Genelde ödeme planındaki taksitler sabit olarak belirlenir. Krediyi çekerken belirlenen faiz oranı sabittir, en başından en sonuna kadar bunlar aynı kalır. Konut kredileri 5-10 yıllık sürelerde ödenen çok uzun vadeli kredilerdir. Bu sebeple kredi başvurusu yapmadan önce çok iyi planlama yapılması gerekir.

Manuel Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredileri bankalar tarafından size özel olarak hesaplanır. Almak istediğiniz evin fiyatı, ödeme planınız, faizi ve süresine bağlı olarak bu hesaplamalar yapılıp size uygun kredi alternatifleri sunulur. Ancak siz kendiniz excel tablosunda hesaplamal yapmak isterseniz aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

Konut kredisi hesaplama formülü (excel) aşağıdaki şekildedir.

Taksit Tutarı = Kredi Tutarı x Faiz(1+Faiz) üzeri Taksit Sayısı / (1+Faiz) üzeri Taksit Sayısı -1 formülü

Bu formüldeki faiz, faiz oranıdır. Yani kredinizin faizi &1 ise formülde bunu 0, 01 olarak kullanmak gerekir.

Konut kredisi tutarı ve geri ödeme planları uzunluğuna bağlı olarak değişir. 60 ay vadeli konut kredisinin faizi de ödeme planı da farklıdır. 120 ay vadeli konut kredileri ise tamamen farklıdır. Vade süresi uzadıkça kredi faizleri de yükselir.

En Uygun Konut Kredisi Hangisidir?

Ev kredisi başvurusu yaparken kredi ödemelerinin en az 5 ya da 10 süreceğini göz önünde bulundurarak hesaplamalar yapılmalıdır. Ön ödemeyi yaptıktan sonra belirlenen aylık tutarı 5 ya da 10 yıl ödeyebilecek olmanız gerekir. Kısa sürede bitirmek isterseniz ise o zaman ön ödeme tutarını ya da kredi taksitlerini artırabilirsiniz.

En uygun konut kredisi satın alacağınız eve ve sizin gelir durumunuza imkanlarınıza göre değişir. Konut kredilerinde diğer banka kredilerinden farklı olarakKKDF ve BSMV vergileri yoktur. Ön ödeme için herhangi bir birikmiş paranız yoksa bu kısmı farklı bir bankadan ihtiyaç kredisi çekerek tamamlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, bu kredilerden herhangi birinin taksidini aksatmanız durumunda kredi notunuz düşecektir.

Ev kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Basit kredi faiz hesaplama formülü ile ay sayısını, aylık ödeme miktarını ve toplam miktarı yazarak kredinizin faizini hesaplayabilirsiniz. Bankalar arasında faiz miktarları, ön ödeme miktarları ya da indirim konularında farklılıklar olabilir. Bu sebeple ev kredisi başvurusu yapmadan önce mutlaka tüm kredileri karşılaştırmalınız. Kredi karşılaştırma sitelerini bunun için kullanabilir veya kendiniz basit bir excel yaparak hepsini bir arada görebilirsiniz.

Konut kredisi başvurusu yapmadan önce, var olan giderlerinizi gelirinizi ve potansiyel giderlerinizi gözden geçirmelisiniz. Eğer yakın gelecekte toplu bir şekilde para harcamanız gerekecek, bir ödeme yapacaksanız kredinizi ona göre belirlemelisiniz.

Kredinizi aldıktan sonra ödemede güçlük yaşarsa acil durumlarda kullanabileceğiniz varlığınız var mı, nakit para ya da kullanabileceğiniz bir mal varlığınız mevcut mu bunu düşünmelisiniz. Çünkü acil durumlarda kredinizi ödeyemediğinizde ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Ev kredisi faizi (gecikme faizi)

Konut kredisi ödemesi süresinde bir taksidinin tamamı ya da bir kısmını ödemediğiniz durumda, ana paranın tamamının %30 u faiz olarak, ödemediğiniz gün sayısı kadar yansıtılır. Bu da oldukça ciddi bir faiz anlamına gelir. Konut kredisi hesaplamasını çok dikkatli yapmalı bütçenize uygun kredi ve ödeme planını seçmelisiniz.