Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Konut kredisi almak için izlemeniz gereken çok sayıda aşama vardır. Konut kredisi almak kolay değildir. Çok araştırma yapmayı ve tüm konu kredilerini ayrıntılarına kadar incelemeyi gerektirir.

Konut almak isteyen kişilerin hemen hemen hepsi konut almaya yetecek nakit paraya sahip olmadıkları için konut kredisi ile konut sahibi olmaya çalışırlar. Özellikle yurt dışında pek çok ülkede insanlar konutlara kira ödemek yerine mortgage kredisi borcu altına girerek konut sahibi olmayı ve kira öder gibi mortgage kredisi borcu ödemeyi tercih etmektedirler. Türkiye’de de mortgage kredisi veren Garanti Bankası ve Şekerbank gibi bankalar vardır. Ancak bu krediler çok yaygın değildir. Bu yüzden çoğu kişi konut kredisi alarak konut sahibi olmayı tercih etmektedir.

Konut Kredisi Almadan Önce Neler Yapmalısınız?

Konut kredileri Türkiye’de bankalar tarafından çok masraflı bir şekilde verilmektedir. Bankalar pek çok işlem için masrafları müşterilerden almaktadır. Bu nedenle konut kredisi almak kolay değildir. Konut kredisi almadan yani konut kredisi başvurusu yapmadan önce kapsamlı bir araştırma yapmanız şarttır. Çünkü bankaların sunduğu faiz oranları, masrafların tutarları, vadeler ve aradıkları koşullar birbirlerinden tamamen farklıdır. Bu nedenle konut kredisi almadan önce neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Konut kredisi almadan önce bankaların verdiği konut kredilerinin tümünü incelemelisiniz. Bunu bilgisayarınızdan bankaların resmî internet sitelerine girerek yapacağınız gibi, banka şubelerini ziyaret edip müşteri temsilcileriyle görüşerek de yapabilirsiniz. Daha sonra sizin için en avantajlı olan konut kredilerini belirleyerek bunların arasından eleme yapabilirsiniz. Yaptığınız araştırma, inceleme ve görüşmeler sonrasında hangi bankanın toplam ne kadar masraf ödenmesini istediğini not edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   MoneyGram Olan Bankalar Hangileri 2018?

Konut Kredisi Masrafları Ne İçin Alınır?

Konut kredisi başvurusu yaptığınızda bankalar öncelikle kredi notunuza ve risk raporunuza bakarlar. Bu yüzden hem kredi notunun hem de risk raporunun önemini bilmeniz gerekir. Daha sonra sizden ekspertiz ücreti, kredi dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti ve ipotek masrafı alırlar. Bunların tutarları her bankada farklıdır. Ekspertiz ücreti bankalar tarafından satın almak istediğiniz konutun değerinin eksper tarafından belirlenmesi için alınır. Eksper konutun güncel değeri hakkında bir dosya hazırlar. Banka, konutun değerinin yüzde 75’i kadar konut kredisi verir. Yani peşinatı ödemek size kalır.

Bankalar kredi tahsis ücretini aldığınız kredinin binde beşi ve ek olarak BSMV şeklinde hesaplarlar. yani 100 bin TL kredi için 500 TL masraf ödersiniz. Bazı bankalar masrafsız konut kredisi verebilir ve bu kredinin daha avantajlı olduğunu iddia edebilir. Ancak biraz ayrıntılı şekilde kredileri incelediğinizde masrafsız kredilere uygulanan faiz oranlarının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Yani masrafsız krediler avantajlı değildir. İpotek ücreti de bankaların konut kredisi verirken almak istediğiniz konuta uyguladığı ipoteğin işlem ücretidir.

Konut Kredisi Alırken Kredi Notunuzun Önemi

Konut kredisi almaya ve başvuru yapmaya karar verdiğinizde kredi notunuzu sorgulamayı unutmamalısınız. Konut kredisi almak için kredi notunuz yüksek olmalıdır. Böylece düşük faizli ve uzun vadeli konut kredisini çok kolay şekilde almanız mümkün olur. Gelirinizin de kredi notunuz gibi yüksek olması gerektiğini not edelim.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.