Konut Kredisi (Mortgage) İçin Gerekli Evraklar

Konut Kredisi (Mortgage) İçin Gerekli Evraklar

Ev kredisi, nakit ile ev satın alma imkanı olmayan kişileri kire öder gibi taksitlerle uzun ya da kısa vadede ev sahibi yapıyor. Çeşitli başvuru şartları bulunan konut kredisisi başvurusunu her bankaya yapmak mümkün. Ancak mortgage kredisi olarak da adlandırılan bu kredi başvurusunu yapmak için bazı şartlar ve belgeler gerekiyor.

Konut kredisi başvurusu şartları

Ev kredisi alma şartlarında peşinat sahibi olmak ilk sırada gelir. Konut kredisi aldıktan sonra ev alma parasının en az %20 sini sizin ödemeniz gerekir. Ayrıca konut kredisinde en önemli kriter evin krediye uygun olup olmamasıdır. Banka siz konut kredisi başvurusu yaptıktan sonra eve bir uzman gönderip krediye uygun olup olmadığını, ne kadar zamanda ne kadar değerleneceğini vs hesaplar. Buna göre  de kredi oranı belirler.

Mortgage kredisi başvurusunda hem sizin kredi notu gibi, geliriniz gibi önemli kriterler vardır hem de evin krediye uygunluğu önemlidir.

Konut kredisin başvurusu için evraklar

Ev kredisi evrakları kişisel evraklardan ve eve ait belgelerden oluşur.

  • Kişisel evraklar;
  • Kimlik,
  • İkametgah
  • Gelir belgesi ibrazı (maaş bordrosu ya da vergi levhası gibi)
  • Eve ait belgeler;
  • Kat Mülkiyeti Tapusu veya Kat İrtifakı Tapusu
  • Yapı Kullanım İzin Belgesi ya da Kat İrtifaki Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri

Kredi başvurusu esnasında başvuru formunda sahip olduğunuz taşınır ve taşınmaz mallar dahil tüm varlığınız ile ilgili detaylı bilgiler yer alır. Konut kredisi başvuru formunda girdiğiniz tüm bilgilerin dökümantasyonu da istenecektir.

Yani varsa eviniz, arabanız, iş yeriniz, banka hesap dökümanlarınız vs gibi tüm varlık belgeleri kredi başvurusunda gereklidir.

Ayrıca konut kredisi başvurusu sırasında yaptırılması gereken zorunlu sigortalar  da vardır. Ev için zorunlu deprem sigortası, konut sigortası kendiniz için de bireysel sigorta yaptırmanız gerekecektir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Yukarıda saymış olduğumuz belgeler genel olarak tüm bankaların konut kredisi başvurusu sırasında istediği standart belgelerdir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Garanti ya da Yapı Kredi bankalarının tamamı yukarıdaki belgeleri isteyecektir. Buna ek olarak her bir banka kendine özel bazı belgeler de isteyebilir. Evin durumuna, sizin gelir durumunuza, sizin üzerinizde başka bir kredi olup olmamasına bağlı olarak kredi başvurusu sırasında ek belgeler istenebilir.

Konut kredisi kimlere çıkar?

Ev kredisine kimler başvurabilir derseniz,18 yaşını aşmış, belgenelebilir bir geliri olan herkes başvurabilir. Başvuru esnasında kimlik belgenizi, gelir belgenizi ve ikametgah belgesinizi vermeniz gerekecektir.

Maaşlı çalışan devlet memurlarına konut kredisi çıkma ihtimali daha yüksektir. Çünkü bu kişilerin düzenli ve aksamaz gelirleri vardır. Özel sektörde ise çalışanların aynı iş yerinde en az altı ay çalışmış olması beklenir.

Çalışanların ya da emeklilerin ev kredisi başvurusu yaparken vermesi gereken evrakları şunlardır;

Özel sektörde çalışanlar için: Maaş bordrosu, SGK dökümü, ikamet belgesi, iş yeri imza sirküsü, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi

Devlet kurumlarında çalışanlar için: Maaş bordrosu, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi

Emekli kişiler için;  Emekli aylık dökümü, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi

Serbest çalışan ya da iş yeri sahipleri için: Güncel vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ve tapu fotokopisi

Konut kredisinin çıkması nelere bağlıdır?

Ev kredisi almak için başvurduğunuz zaman banka tarafından bir çok araştırma yapılır. Mortgage ile ev almanızda ilk kural kredi notunuzun düşük olmamasıdır. Eğer kredi notunuz çok düşükse kredinizin onaylanma ihtimali çok azdır.  Ev kredisine başvurmadan önce kredi notunuzu kontrol edebilir sonra çok düşükse biraz yükseltip yeniden başvurabilirsiniz.

Kredi notunuz uygunsa, ikinci konu gelir belgenizdir. Kredinizi bitene kadar ödeyebileceğinizi gösteren bir gelir belgeniz olmalıdır.

Üçüncüsü ise evin krediye uygun olmasıdır. Bu da genelde evin inşaat halindeyse büyük ölçüde bitmiş olması, satılması durumunda nakite çevrilebilir ve krediyi ödeyebilir olması gibi kriterlere bağlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ