Konut kredisi başvurusunda talep edilen belgeler kişinin çalıştığı sektöre göre değişim göstermektedir. Genel kapsamda bakıldığında nüfus cüzdanı, gelir belgesi, ikametgah adresi bilgileri, satın alınacak konuta ait tapu ve varsa ek gelir belgesi talep edilmektedir. Ancak istenen bu belgeler konut kredisi başvurusu yapan kişinin çalıştığı alana göre farklı şekillerde elde edilmektedir. Mortagage yani konut kredisi belgeleri tamamlayıp seçtiğiniz banka üzerinden başvurunuzu gerçekleştirerek hayalinizdeki evi satın alabilirsiniz.

Mortgage Başvurusunda Gerekli Belgelerin Detayları

Konut kredisi başvurusunda istenen belgelerin ne olduğunu ve nereden alınabileceğini araştırdık. Değerlendirmelerimiz sonucu özellikle gelir belgesi kafa karışıklığı yarattığını fark ettik. Bunun için gerekli olan evrakların detaylarını incelerken özellikle gelir belgesinin nasıl alınacağına dikkat etmelisiniz.

 • C. Kimlik Kartı: Yapılan tüm resmi işlemlerde olduğu gibi konut kredisi kapsamında da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi talep edilmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta kimlik kartlarınız aşırı deforme olmuş olmamalı ve kimlik üzerinde yer alan resim küçüklüğünüze ait olmamalı. Eğer böyle durumlar ile karşı karşıyaysanız nüfus müdürlüklerine giderek nüfus cüzdanınızı yeniletebilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar nüfus cüzdanı yerine ehliyet ya da pasaportta kabul etmektedir. Dilerseniz bu belgeler ile de bankanın ihtiyaç duyduğu kimlik bilgilerini karşılayabilirsiniz.
 • İkametgah Adresi: Eğer kredi kullanmak istediğiniz bankanın müşterisiyseniz bankalar genellikle ikametgah adresinizi gösteren belgeyi talep etmemektedir. Ancak bankanın yeni müşterisiyseniz banka sizden bu belgeyi talep edecektir. İkametgah adresinizi e-devlet üzerinden ya da muhtardan alacağınız resmi belgelerle gösterebileceğiniz gibi adınıza düzenlenmiş son 3 aya ait faturalarda kabul edilmektedir. Elektrik, su, doğalgaz, telefon ya da internet fark etmeksizin adınıza düzenlemiş ve üzerinde adresinizin yer aldığı son 3 aya ait fatura ile ikametgah bilgilerinizi bankaya kanıtlayabilirsiniz.
 • Gelir Belgesi: Gelir belgesi konut kredisi çekebilmeniz için en önemli belgelerden birisidir. Ne kadar aylık gelire sahip olduğunuzu gösteren bu belge bankadan alabileceğiniz üst kredi limitiyle doğrudan ilgilidir. Bankalar verdikleri kredilerin aylık taksit tutarlarının kişilerin aylık gelirlerinin yarısından fazla olmasına izin vermezler. Gelir belgesini çalıştığınız sektöre göre farklı yerden almaktasınız. Özel sektörde çalışan kişiler ve memurlar maaş bordrosu ile gelirlerini bildirmeli. Emekliler eğer maaşını bankadan alıyorsa belge sunmalarına gerek yoktur ancak kredi başvurusu yapılan bankadan alınmıyorsa E-devlet üzerinden alınacak maaş belgesi yeterlidir. Serbest meslek sahipleri ise vergi levhalarını, gelir tablolarını, ticaret sicil gazetesini gelir belgesi olarak gösterebilir. Ayrıca çiftçiler gelir belgesi olarak çiftçilik belgelerini bankaya sunabilir.

Özel Sektörde Çalışan Kişilerden İstenen Evraklar

Özel sektörde hizmet veren kişilerden talep edilen belgeler nüfus cüzdanı, maaş bordrosu, SGK dökümü, ikametgah belgesi, iş yerinden alacağı imza sirküleri ve satın alınacak konuta ait tapudur. Bu belgelerin dışında kişinin kira geliri, vade geliri gibi yan gelirleri varsa bankaya bildirerek daha yüksek limitte konut kredisi başvurusunda bulunabilir.

Kamu Çalışanları ve Emeklilerden İstenen Evraklar

Kamuda çalışanlar ve emeklilerden talep edilen belgeler benzer olup sadece gelir belgesi alanında farklılık göstermektedir. Kamu çalışanlarından ve emeklilerden ortak olarak talep edilen belgeler nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, satın alınmak istenen eve ait tapu ve varsa ek gelir belgesidir. Bunun dışında gelir belgesi adı altında istenen bilgileri detaylı olarak yukarıda ki başlık altında bulabilirsiniz.

Vergi Levhasına Sahip Kişilerden İstenen Belgeler

Serbest meslek sahiplerinden istenen evraklar ise diğer sektörde çalışan kişilerden biraz daha fazladır.Mortgage için gerekli belgelerserbest meslek sahipleri için nüfus cüzdanı, güncel vergi levhası, imza sirküleri, kayıtlı olduğu odaya ait bilgiler, bilanço ve gelir belgesi, ticaret sicil gazetesi, satın alınacak eve ait olan tapu ve son olarak ek gelir var ise bu belgelendirilerek bankaya verilmelidir.

Konut Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

Konut kredisi başvurusu yapmak için aranan şartlardan ilki yaş şartı olup genellikle 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranmaktadır. Ancak bazı bankalar konut kredisi kapsamında çekilen tutarın yüksek olması nedeniyle bu yaş şartını 20 olarak koyabilmektedir. Yaş şartı dışından aranan diğer bir şart ise kredi notunun yüksek olmasıdır. Konut kredisi çekmeden önceki 5 yıla ait bankalar ile aranızda gerçekleşen finansal işlemler kredi notunuzu etkilemektedir. Bu nedenle kredi ve kredi kartları ödemelerinizi belirtilen tutar kadar ve zamanında yapmalısınız. Diğer bir önemli şart ise düzenli gelire sahip olmaktır. Gelir düzeyinizin krediyi ödeyebilecek düzeyde olması gerekmektedir. Bankalar konut kredilerinin aylık taksit tutarlarının miktarlarını hesaplarken hanenin aylık gelirinin %50’sini geçmesine izin vermemektedir. Son olarak ise eğer kredi çeken kişi evli ise satın alınacak ev için ve gerekiyorsa teminat olarak gösterilecek olan gayrimenkulün ipotek işlemleri için eşlerinin rızasını yazılı olarak bankaya bildirmeleri gerekmektedir.

Konut Kredisi Çekerken Yaptırılması Gereken Sigortalar

Ev kredisi çekerken zorunlu sigortalar yapıldıktan sonra kredi verilir. Bu sigortalar kredi çekerken mecburi olarak yapılır ve ücreti müşteriden alınır. Yapılması zorunlu sigortalar şu şekildedir;

 • Zorunlu deprem sigortası
 • Konut sigortası
 • Krediyi çekecek kişi için bireysel hayat sigortası

Konut Kredisi (mortgage) Başvuru Formunda İstenen Bilgiler

Konut kredisi başvuru formunda talep edilen bilgiler kişisel ve mali olarak iki farklı şekilde gruplandırılabilir. Tüm bu bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması kredi sürecinin olumlu ilerlemesi önemlidir.Mortgage için gerekli belgeler arasında da yer alanbaşvuru formu içerisinde talep edilen bilgiler şu şekildedir;

 • Kimlik bilgileri (ad, soyad, kimlik numarası vb.)
 • Adres
 • Telefon
 • Kiracı ya da ev sahibi olma durumu
 • Meslek bilgileri
 • Öğrenim bilgileri
 • Askerlik bilgileri
 • Medeni hal
 • Taşınmaz mülk listesi
 • Varsa otomobil marka, modeli
 • Gelir bilgileri
 • Gider bilgileri
 • Başka bankalarda bulunan hesaplar

Denizbank’tan Media Markt kredisi almak isteyenlerin bilmesi gerekenler bu yazımızda yer almaktadır.