Hayat şartları her bireyin bir evinin olmasını zorunlu kılmaktadır. Hem yatırım amacıyla hem de barınma amacıyla günümüzde herkes ev almak istemektedir. Oysa ev fiyatlarının yüksek olması bir ücretinin peşin olarak ödenmesini zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı da bankalar herkesin gelirine göre kredi kampanyaları düzenlemektedir.

2007 yılında çıkan morgage sistemi ile ev alma durumu da konut kredisinin artmasını sağlamıştır. Bu yöntemlerle birçok insan kira öder gibi ev alabilmekte ve ev sahibi olabilmektedir. Hem bankalar hem konut yapan firmalar hem de ev almayı düşünenlerin karlı çıktığı bir durum söz konusu olmuştur. Tabii ki her kredi türünde olduğu gibi konut kredisi çekerken de bankaların isteyeceği belirli şartlar bulunmaktadır.

Konut kredisi şartları:

Konut kredisi ve diğer kredilerde istenilen belgelerin çoğu aynı olmaktadır. Kredi çekmek istediğiniz banka sizlerden gelir belgenizi, kimlik fotokopisini, varsa ek gelir belgenizi ve eşinizin çalışma durumunu isteyecektir.

Yani kredilerde istenen tüm belgeler konut kredisinde de istenecektir. Ayriyeten konut kredisinde kredi puanınızın oldukça tüksek olması gerekmektedir. Çünkü çekeceğiniz kredinin miktarı yüksek olacağı için bankalar kredi notunuzun olabildiğince yüksek olmasını isteyecektir.

Konut kredisi çekmek istediğiniz zaman bankanız sizlerden kefil bulmanızı isteyecektir. Çünkü yüksek miktarda krediyi ödememe durumunuza karşı önlem almak gerekmektedir.?Hayat sigortası yaptırmanız gerekecektir. Hayat sigortasına ek olarak konut sigortalarını da yaptırmanız istenecektir.

Aldığınız konutun %25’i peşin %75’i konut kredisi yolu ile karşılanmaktadır. Bankalar konut kredisinin anca %75’ini verecektir.

Alacağınız konut çekmek istediğiniz krediyi karşılaması gerekecektir. Çünkü verilen krediyi ödememeniz takdirinde evinize ipotek gelecek ve eviniz satılacaktır.

Evin tüm borcunu kredi ile karşılayabilir miyim?

Bankacılıkta yapılan düzenlemeler nedeni ile bankalar konut kredilerin sadece %75-80 arasını karşılayabilmektedirler. Bundan dolayı da konut kredisi çekmek isteyen müşterilerine konutun borcunun tamamını vermemektedirler. Bunun amacı ise konutun %20 lik kısmı ödendiği takdirde krediyi kullanan kişi krediyi ödemezse bankalar konuta el koyabilmekte ve borçlarını haciz yolu ile almaktadır.

İşte bundan dolayı da haciz edilen evlerinizin fiyatı çekmiş olduğunuz borcun faiz miktarını ve anaparayı ödemesi gerekecek. Bankalarında faiz miktarı sizlerin konut alırken peşin olarak vermiş olduğunuz konut ücretine tekâmül edecektir.