Bankaların en çok kullandırdıkları kredi paketleri arasında yer alan konut kredisi paketleri hem uzun vadeli hem de yüksek tutarlı krediler olduğu için diğer kredilere oranla daha zor onaylanmaktadır. Konut kredisi onayı almak isteyen kişilerde aranılan kriterlerin ağır olmasının yanı sıra konutun da kredi kullanımına uygun olması gerekir.

Konut Kredisi Neden Çıkmaz?

Konut kredisi reddi genelde 3 nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Bunlardan ilki kişinin düşük kredi notu ortalaması puanına sahip olmasıdır. Kullanılmak istenen kredi tutarı yükseldikçe aranılan kredi notu seviyesi de yükseldiği için özellikle de yüksek tutarlı krediler kullanmak isteyen kişilerin öncesinde kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak not seviyelerini yükseltmeleri çok önemlidir.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 

İkinci neden ise kişinin kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesini karşılayamamasıdır. Bu nedenle yüksek kredi notuna rağmen kredi reddi kararı çıkması kaçınılmaz bir hal alır. Aylık maaşın yarısı ile kullanılmak istenen kredi vadesi çarpılarak maksimum kullanılabilecek kredi tutarı belirlenir.

Bu hesaba göre aylık maaşı 2 bin lira olan bir kişinin 120 ay vadeli konut kredisi kullanmak istemesi durumunda kullanabileceği maksimum kredi tutarı 120 bin liradır. Bu kişinin 150 bin lira konut kredisi kullanmak istemesi durumunda kredi başvuru reddi sonucu ile karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.

Konutun Kriterleri Karşılamaması 

Konut kredisi kullanılmak istenen konutun tapusunun bulunmaması ya da iskansız konuta kredi kullanılmak istenmesi durumunda konut kredisi onayı alınması söz konusu değildir.