Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ilk yapmaları gereken en uygun konut kredisi veren bankayı belirlemektir. Bankalar kullandırdıkları konut kredisi faiz oranları için dönemsel kampanyalar düzenleyerek daha avantajlı koşullar sunmaktadır.

Bu nedenle konut kredisi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka konut kredisi karşılaştırma işlemi yapılarak kredi faiz oranları incelenmelidir. Ancak bu hesaplama yapılırken bankanın talep ettiği konut kredisi dosya masrafı ve konut kredisi ekspertiz ücreti gibi masraflarda hesaplamaya dahil edilmelidir.

Konut Kredisi Başvuru Evrakları 

Bu süreci tamamlayarak hangi bankadan kredi başvurusunda bulunacağına karar veren kişiler ilgili konut kredisi başvuru evrakları ile şahsen başvuruda bulunarak konut kredisi kullanım sürecini başlatmalıdır.

Konut kredisi başvurusu içini satın alınacak konutun tapu fotokopisi, konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişinin aylık gelir ve adres belgeleri ile kimliğini de yanına alarak şubeyi şahsen ziyarette bulunması yeterlidir.

Konut Kredisi Kullanma 

Başvurunuz ile beraber banka hemen gerekli prosedürü başlatır. İlk olarak konut kredisi kullanmak isteyen kişinin kredi notu sorgulaması yapılarak not ortalması ve aylık gelirinin kullanmaki istediği krediyi karşılayıp karşılamadığına bakılır. Bunlar uygun bulunursa konut kredisi ekspertiz işlemi başlatılır ve konutun gerçek değeri belirlenerek bu değerin yüzde 80 oranında kredi kullanımına izin verilir.

12Yani banka için temel alınacak olan tutar sizin beyan ettiğiniz değil eksper tarafından belirlenen değerdir. Tüm bu süreç bankanın yoğunluğuna bağlı olarak değişmekle beraber 3-5 gün içinde tamamlanarak konut kredisi kullanımı gerçekleştirilir.