Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin yanıt aradıkları sorulardan biri de “konut kredisi ile ihtiyaç kredisi arasındaki fark nedir?” sorusudur. Bankalar tarafından en çok kullandırılan iki kredi paketi konut kredisi ve ihtiyaç kredisi paketleridir. Konut alımında bulunmak isteyen kişilerin maddi açıdan desteklenmesi amacı ile kullandırılan krediler konut kredisi olarak isimlendirilirken kişilerin nakit ihtiyaçları için kullandırılan krediler ise ihtiyaç kredileri olarak isimlendirilmektedir.

Yani konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bir konut alımında bulunmaları gerekir. Yine 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verilirken tüketiciler dilerse 25 yıl vadeli konut kredisi kullanabilmektedir. Yani ihtiyaç kredilerinde en fazla 36 ay vadeli kredi kullanımına izin verilirken konut kredileri ise çok daha uzun vadeli kredilerdir. Bu iki kredi paketi arasındaki bir diğer fark ise ihtiyaç kredilerinde teminat istenmezken konut kredisi için ise satın alınmak istenen konutun tapusu üzerine ipotek şerhi konulmasıdır. Burada bankanın amacı uzun vadeli son derece yüksek tutarlı olarak kullandırdığı kredinin geri dönüşünü garanti altına alabilmektir.

Yine ihtiyaç kredisinde kişi başvuruda bulunduğu kredi tutarının tümünü kredi notu değerlendirmesine bağlı olarak kullanabilirken konut kredilerinde ise satın alınmak istenen konutun tutarı baz alınır. Kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin satın almak istedikleri konutun değeri konut kredisi ekspertiz işlemi ile eksperler tarafından belirlenir ve bu tutarın sadece yüzde 75’i kadar kredi kullandırılır. Yani 100 bin liralık konut satın almak isteyen kişilere sadece 75 bin lira konut kredisi kullanımına izin verilir.