Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan biride aylık konut kredisi taksit tutarlarını iyi ayarlamaktır.

Çünkü ödemelerin düzenli olarak yapılmaması durumunda ne yazık ki bankanın koyduğu ipotek hakkını kullanarak satın aldığınız konutu elinizden alma hakkı bulunmaktadır. Peki, konut kredisi icra takibi süreci nasıl başlatılır?

Konut Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredisi borcunun ödenmemesi durumunda banka ilk olarak müşterisini arayarak borcun ödenmesini istemektedir. Konut kredisi son ödeme tarihi ikinci kere geçmesine rağmen yine de taksit tutarının ödenmemesi durumunda kredi tahsilat servisi yeniden iletişime geçerek borcun ödeme tarihini hatırlatır ve bu durumda iki taksit tutarını ödemeniz gerekir.

Üçüncü kez son ödeme tarihi geçmesine rağmen borcun ödenmemesi durumunda banka bu kez alacağın tahsili için yasal süreci başlatır ve müşterisi hakkında yasal takip başlatır.

7 iş günü içinde borcun ödenmesi durumunda sadece biriken borç olan 3 konut kredisi taksit tutarı ödenmelidir. Borcun ödenmemesi durumunda ise banka yasal takip sürecini resmen başlatır ve borcun tamamı için alacak takibi yapar. Yani borcun tamamını ödemeniz gerekir.

Konut kredisi ipotek süreci için banka icra kanalı ile konutun satışını ilan eder ve satış işlemini gerçekleştirir. Ardından banka satış tutarından elde edilen gelir üzerinden kendi alacağını tahsil eder ve kalan para bulunuyorsa bunu müşterisine iade eder.