Konut kredisi için hayat sigortası yaptırmanın şart olup olmadığı her zaman sorulan bir sorudur.  Konut kredisi aldığınızda hayat sigortası yaptırmanızın gerekli olup olmadığı konusunda yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz. 

Konut kredisi için hayat sigortası yaptırmak şart değildir ancak sizin başına kötü bir şey gelmesi durumunda borcunuzun başkasına kalmasını önlemek için hayat sigortası da yaptırabilirsiniz. Kredi aldığınızda banka geri ödeme süresi boyunca hayat sigortası yaptırmanızı isteyebilir.

Bankadan konut sigortası aldığınızda bankanın hayat sigortası yapmayı şart koşmamasının nedeni zaten aldığınız konutun üstüne ipotek koymasıdır. Yani banka sizin borcunuzu ödememeniz hâlinde zaten söz konusu konutu satarak borcu alabilmektedir. Bu yüzden hayat sigortası yaptırmanıza gerek yoktur.

İsteğe Bağlı Kredi Hayat Sigortası Nasıl Yapılır?

Siz eğer borcunuzun başkasına kalmasını istemezseniz hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Bu durumda sizin başınıza bir şey geldiğinde varislerinize borcunuzun kalmasını önlemiş olursunuz. Yani varisleriniz bu borcu ödemek zorunda kalmazlar. Ancak hayat sigortası yaptırmazsanız ve sizin başınıza bir şey gelirse bu durumda varisleriniz borcu ödemeye devam eder. Ancak bunu yapmaya mecbur değildirler. İsterlerse bankayla görüşerek bankanın söz konusu borcu konutu satarak almasını da sağlayabilirler.

Konut kredisi için hayat sigortası yaptırmak şart olmasa da diğer kredi türlerinde hayat sigortası yaptırmak zorunlu olabilir. Bunlardan biri ihtiyaç kredisidir. Bu kredi türünde bankanın ipotek koyabileceği bir mal olmadığında hayat sigortası yaptırmanız zorunlu olacaktır. Bu sigortanın kapsamı çektiğiniz krediye göre belirlenir.

Kredi Hayat Sigortasının Süresi Ne Kadardır?

Diyelim ki siz 20 bin TL kredi alacaksınız ve bu krediyi 25 bin TL olarak geri ödeyeceksiniz. Bu durumda hayat sigortasını sizin başınıza bir şey geldiğinde sigorta şirketinin bankaya bu tutarı ödeyebileceği şekilde yapmanız gerekecektir. Bu sigortanın süresi kredi geri ödeme vadesi kadar olmalıdır. Yani bankanın ipotek ettiği bir gayrimenkulün olmadığı her kredi türü için hayat sigortası yaptırmanız şarttır. Böylece banka borcu sizden alamadığında sigorta şirketinden alacaktır.

Konut kredisi aldığınız zaman yüzde 100 şekilde aldıysanız yani evin değerinin tamamı için kredi aldıysanız bunun için zaten size ait başka bir gayrimenkulü ipotek ettirmişsiniz demektir. Bu durumda yine hayat sigortası yaptırmanıza gerek yoktur. Aynı şekilde taşıt kredisi aldığınızda da hayat sigortası yaptırmanız gerekmez. Çünkü zaten banka size taşıt kredisi verdiğinde taşıta ipotek koyar. Ancak kasko sigortası yaptırmanız şarttır.

Hayat sigortası yaptırmak konut kredisi aldığınızda şart olmasa da bu yüklü borcun varislerinize kalmaması için hayat sigortası yaptırmanız çok sağlıklı olabilir. Zira bu durumda sigorta şirketi sizin bütün borcunuzu bankaya ödeyecek ve konut da varislerinize kalacaktır. Yani siz aslında hayat sigortası yaptırarak konutu varislerinize bırakmış bulunacaksınız. Bu da hem sizin için hem de mirasınızın kalacağı kişiler için son derece iyidir. Hayat sigortası banka için değil ama kendiniz ve varisleriniz için gereklidir.