Konut kredileri bankalardan en sık kullanılan kredi türlerinden birisidir. Özellikle insanların ev sahibi olma düşüncesi arttığı için, ihtiyaç duyulan nakdi bankalardan temin etme fikri ağırlık kazanmaya başlamıştır. Konut kredisi başvurularını direkt olarak internet üzerinden yapacak olan kişilerin temin etmesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır.

Nüfus Cüzdanı ve Başvuru Formu
Şubelere konut kredisi başvurusu yaparken öncelikle nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması gerekmektedir. Nüfus cüzdanı yerine pasaport ya da sürücü belgesi de kabul görmektedir. Nüfus cüzdanı ya da buna eş değer belgeler olmadan başvurular kabul edilmemektedir.

Başvuru formları da direkt olarak bankalardan temin edilen ve başvuruda bankaya sunulması gereken evraklardan birisidir. Başvuru formları daha çok almak istediğiniz kredinin türünü belirttiğiniz bir formdur.

Çalışma Şekline Göre Gelir Belgesi
Başvuru aşamasında banka sizlerden gelir durumunuzu belgelemenizi isteyecektir. Bunun için de bankaya gelir belgesinin sunulması gerekmektedir. Bu aşamada ücretli olarak çalışan kişilerin son 3 aya ait maaş dökümlerini, emekli olan kişilerin ise emekli olduklarını gösteren belgeyi bankaya sunması gerekmektedir.

Gelir belgesi de başvuru aşamasında kredinin cevabını etkileyen en önemli belgedir. Zira bankalar gelir durumunuzun, başvurduğunu kredi ile eş değer olma özelliğini incelemektedir.

Satın Alınacak Konuta Ait Tapu Belgesi
Nüfus cüzdanı, başvuru formu ve gelir belgesi gibi belgeler, genel olarak tüm kredi tiplerinde talep edilen ortak belgelerdir. Konut kredilerinde ise bankalar sizlerden ek olarak bir tapu belgesi istemektedir. Satın almak istediğiniz konutun tapu belgesinin bir fotokopisini çektirerek bankaya sunmanız gerekir.

Çünkü bankalar konut kredilerinin vadeleri ödenene kadar, satın aldığınız konutu ipotek eder. Borcun ödenmeme gibi risklerine karşı banka kendisini güvence altına almak istediği için, sizlerden ilgili konuta ait tapu belgesini talep eder