Ülkemizde ve dünyada mevcut finansal sistemin işlemesi ve sürdürebilmesi için sermaye olmazsa olmaz bir seçenektir. Finansal sistemin ayakta kalması için sürekli olarak sistemde bir para trafiği olmak zorundadır. Bu para trafiğinin temelden tepeye ulaşabilmesi için bankalar aracılık etmektedir.

Bu aracılık hizmeti ile müşterilerden yani bireylerden topladıkları paraları sisteme dahil eder ve küresel finans sisteminin işlemesine vesile olurlar. Özellikle insanların son zamanlarda sisteme para yatırmaların da veya sistemden para çekmelerinde ihtiyaçları baş göstermektedir.

Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılıyor ?

İnsanoğlunun zaman içerisinde çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için banka şubelerine başvuruda bulundukları ve ihtiyaçları oranında kredi imkanlarına kavuşmaktadır. son zamanlarda artış gösteren konut kredileri, taşıt kredileri ve patlama noktasına varan ihtiyaç kredileri müşterilerin hizmetlerine sunulmaktadır. Ülkemizde gelişen inşaat sektörü ile insanlar bir an önce konut sahibi olmak için çareler aramaktadır. Bu taleplerini sistemde olan hemen her banka kredi olarak karşılamaya çalışmaktadır. Bu krediler zamanın faiz oranları ile hesaplanıp müşteriler ile karşılıklı istişareler ile bireylerin hizmetine sunulmaktadır.

Bireyler kendi ödeme güçleri ile mevcut kredi olanaklarının ortak payda da buluşması için azami özen göstermektedirler. Bankalar bu talepler sonrasında konut kredisini mevcut faiz oranları eşliğinde hesaplama ile müşterinin beğenisine ve ödeme imkanları eşliğinde tercihine sunabilmektedir. Konut Kredisi veren bankalar kendi aralarında sürekli olarak bir yarış içerisine girdikleri görülmektedir.

Bu yarışın ana sebebi konut kredi miktarlarının yüksek miktarlarda oluşmasından kaynaklanmaktadır. Bu miktarın büyük olması ile finansal sisteme dahil edilen miktar artmakta ve bankaların kar oranları git gide yükselmektedir. Bu kar oranı ile hem bankalar daha fazla miktarda parayı sisteme sokabilmekte hem de bireyler uygun ödeme koşulları ile konut sahibi olabilmektedir.Konut sahibi olmak isteyen bireylerin en yakın banka şubelerine gitmeleri ve kendi ödeme imkanları doğrultusunda uygun konut kredisi talep edebilmektedirler.