Kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişileri son derece zorlu bir süreç beklemektedir. Gerek konut kredisi onayı alınması gerekse de konut kredisi limitlerinin belirlenmesi kişileri daha ilk günlerde zorlarken aynı zamanda ödenen konut kredisi dosya masrafları ve konut kredisi ekspertiz ücretleri de en başta hesaplamaya dahil edilmediyse kişinin eksi ile kredi ödemesine başlamasına neden olur.

Kredi Kullanırken Masrafları Hesaplamaya Dahil Edin

İlk aylarda yaşanan bu küçük geri düşüşler maaş ile küçük farklar kalan konut kredisi ödemelerinde ilerleyen dönemlerde büyük zorluklar yaşanmasına neden olur. Dağın en tepesinden atılan küçük bir kar topu aşağı inene kadar devasa bir çığa dönüşürken kredinin en başında yaşanan küçük geri düşüşlerde kredinin ortalarında kapatılması zor olan büyük açıklara sebebiyet verir.

Bu nedenle konut kredisi başvuru formu doldurulmadan önce mutlaka konut kredisi hesaplama işlemi çok hassas bir şekilde yapılmalı bu hesaplamaya bankaların konut kredisi masrafları da dahil edilerek kullanılmak istenen kredi tutarı net olarak belirlenmelidir. Konut kredisi başvurusu için yapılan büyük hatalardan biride kredi kullanan kişinin ev sahibi olmak için kredi ödemesinden kendisine çok düşük bir tutar kalmasına rağmen yine de krediyi kullanmak için istekli davranmasıdır.

Bana Ne Kadar Konut Kredisi Çıkar?

Oysa ki konut kredilerinde kesinlikle aylık ödenmesi gereken konut kredisi taksit tutarı hane gelirinin aylık ortalamasının yarısını asla aşmamalıdır. Yani aylık hane geliri 5 bin lira ise kredi ödemesi asla 2 bin 500 lirayı geçmemelidir. Zaten bankalar da konut kredisi onayı verirken kredi başvuru formu dolduran kişilerin aylık belgelenebilir gelir tutarlarını baz almakta ve bu tutara göre kredi onayı vermektedir.

Maaşa göre kredi tutarı belirlenirken ihtiyaç kredisi başvurularında sadece kredi kullanacak olan kişinin aylık gelir tutarı temel alınırken konut kredisi için istisna uygulanmakta ve aynı adreste yaşayan diğer aile üyelerinin de gelirleri kredi hesaplamasına dahil edilmektedir.

Maaşı Yüksek Gösterip Kredi Çekmek 

Ne yazık ki ülkemizde pek çok işveren çalışanlarının maaşını bordroda asgari ücret olarak göstermek gibi kötü bir alışkanlığa sahiptir. Bu durumda yüksek maaş almasına rağmen maaşı bordroda düşük göründüğü için pek çok kişi kredi onayı alamaz.

Yaşanan sorunun çözümü ise maaşı yüksek gösterip kredi çekmek olarak görünse de günümüzde artık Maliye Bakanlığı tarafından bu konuda son derece ciddi takiplerin gerçekleştirilmesi nedeni ile artık iş verenler ceza yememek adına kesinlikle buna yanaşmamaktadır. Maaş yazısı ile kredi veren bankalar bulunmakta olup çalışan kişinin maaş gelirinin yanı sıra kira kontratı ile kira geliri gibi sahip olduğu ek gelirleri beyan edebilmesi durumunda da kredi kullanması mümkündür. Burada önemli olan konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişinin bankaya borcunu ödeyebilecek gelire sahip olduğunu göstermesidir

Bankalarda konut kredisi kullanmak

Sizlerde isterseniz kira öder gibi düşük faiz oranları ile bankalardan konut kredisi kullanarak hayalinizde ki konuta sahip olabilirsiniz.Tüm bankaların farklı faiz ve vade oranlarında konut kredisi paketleri bulunmaktadır.Fakat şu anda Garanti bankası, Yapı Kredi, Denizbank  düşük faizli olarak konut kredisi imkanları sağlamaktadır.

— Garanti Bankası Konut Kredisi Paketi

Garanti Bankası konut kredisi başvuru ve hesaplama hakkında burdaki konumuzu okuyabilirsiniz.

 Garanti Bankası Konut Kredisi Paketi

Garanti Bankası Konut Kredisi Paketi

— Yapı Kredi Konut Kredisi Paketi

Yapı kredi konut kredisi başvuru ve hesaplama hakkında burdaki konumuzu okuyabilirsiniz.

Yapı Kredi Konut Kredisi Paketi

Yapı Kredi Konut Kredisi Paketi

— Deniz Bank Konut Kredisi Paketi

Deniz Bank Konut Kredisi Paketi

Deniz Bank Konut Kredisi Paketi