2016 yılı itibarî ile hükümetin yaptığı açıklamalar, konut kredisinde faizlerin düşme eğilimi göstermesini sağladı. Ayrıca bu düşüşte bankaların da payı büyük, birçok yerel ve yabancı banka konut kredilerinde faiz oranlarını bir değerinin altına çekti.

Merkez bankasından yapılan açıklamada, faiz oranlarının düştüğü görüldü. Birçok kalemde düşürülen faizler ilk başta konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile kendisini gösterdi.

Konut Kredi Faiz Oranları Ne Kadar?

Konut kredilerinde faiz oranı 1 değerinin altına düşse de, birçok bankanın belirlediği farklı faiz oranları var.

Devlet Bankalarında Konut Kredi Faizleri

Ziraat bankası 1–24 ay vade ile kullanılan konut kredisine %0,82 oranında faiz uyguluyor. Bu oran 25–60 ay vadede kullanılan konut kredilerinde %0,90 oranına kadar çıkıyor. Vade sayısı uzadıkça faiz oranı da artırıyor. Bankanın konut kredilerinde uyguladığı en fazla oran %0,95 değerini geçmiyor.

Halkbank’tan konut kredisi kullanmak isteyenler için kredi faiz oranları %0,80’den başlıyor. 25–48 vade sürelerinde bu oran %0,89, 49–60 ay vadelerinde oran %0,90 değerlerine kadar çıkıyor. Halkbank konut kredilerinde en fazla %0,95 oranını uyguluyor.

Vakıfbank’ta da durum aynı. %0,80’den başlayan konut kredisi faiz oranları %0,95 oranına kadar çıkabiliyor.

Özel Bankaların Uyguladığı Konut Kredi Faizleri

Denizbank, daha öncesinde uyguladığı %1,14 konut kredisi faiz oranını %0,89’a kadar indirdi. Beş yıldan uzun vadeli kredi kullanımlarında ise oran %0,99 olarak belirlendi.

Finansbank da ise 10 yıla kadar olan vadelerde tek bir faiz oranı geçerli. Konut kredisinde bankanın belirlediği %0,99 oran geçerli.

Odeabank, 5 yıla kadar olan vadelendirmelerde konut kredisi oranını %0,99 olarak belirledi. 5 yılın üzerinde vadelerde ise bankanın belirlediği oran %1,05 olarak belirlendi.

Burganbank, konut kredi faizlerinde 60 aya kadar faiz oranlarını sabit tutuyor. %0,99 olarak belirlenen faiz oranı bankanın belirlediği oranlardan.

Görüldüğü üzere faiz oranları özel ve devlet bankalarında birbirine yakın değerler olarak belirlendi. Merkez bankasından ya da hükümet kanadından gelecek olan açıklamaya göre faiz oranlarında artış ya da azalış meydana gelebilir.