Faiz indirimlerinin konut kredisindeki faiz oranlarında da düşüşe yol açacağı söyleniyor. Mevzu bahis konu ile ilişkin sektörün temsilcileri ise tek tek görüşlerini bildirmeye başladılar.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, gayrimenkul sektöründe son dönemde yaşanan faiz oranlarının hassas bir şekilde ilerlediğini söyledi. Önümüzdeki dönemlerde faizlerin düşmesi ile birlikte kısa vadede yatırım yapmak isteyenlerin tereddütlü olduğunu da belirten Durbakayım, taleplerin gerçekleşebileceğini söylüyor.

Durbakayım, konut kredisi kullanmak isteyenlerin dikkat ettiği en önemli konulardan birisinin faiz oranları olduğunu söyleyerek, faizlerde yaşanan büyük dalgalanmaların satın alım taleplerinin sürekli olarak askıda kalmasına yol açtığını belirtti.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu ise bu konu ile ilişkin, “İsteklerimiz ve beklentilerimiz faiz oranlarının inmesi yönündedir. Faiz oranlarının %1 oranlarının altına inmesi için ilk olarak TCMB, yarım puan faiz indirimi yapmalıdır.” şeklinde açıklama yaptı.

İstikrarlı Günler Yakın

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, faizlerin üst koridor olarak 50 baz puan indirilmesinin tatmin edici olmadığını yönünde açıklama yaparak, “Yeni başkan bizlere istikrarın sağlanacağı yönünde açıklamalar yaptı. Bugün yarım puan düşüş olması önümüzdeki günlerde düşüşün devam edeceğine iyi bir işarettir. Bu düşüş sayesinde daha istikrarlı günlerle karşılaşabiliriz.” dedi.

Ege Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, mevcut oranların kısa sürede içerisinde %1’lik oranlara yaklaşması ile birlikte, orta vadede %1 altına inişin olabileceğini söyledi.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) ise konu ile ilişkin biraz geç bir açıklama yaptı. Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Emlak Komisyon Başkanı Hatice Kolçak, özel olarak yaptığı basın açıklamasında istikrar konusuna da değindi. Faiz oranlarının düşüşte olmasından dolayı kendilerinin de umutlu olduğunu söyleyen Hatice Kolçak, TCMB tarafından faiz indirimlerinin tüketicilerde büyük bir heyecan yarattığını söyledi.

Hatice Kolçak aynı zamanda ev satın almak isteyenleri de uyardı. Yeni bir ev satın almak isteyenlerin şimdilik acele etmemeleri gerektiğini vurgulayan Kolçak, bir süre daha bekledikten sonra ev satın almanın daha karlı olabileceğini söyledi.