Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin ikilemde kalmalarına neden olan önemli konulardan biride şu anda uygulanan kredi faiz oranlarının son derece yüksek olmasıdır. Burada önemli olan aslında kredi faiz oranları kadar kişinin aradığı kriterlere uygun bir konutu bulup bulamamasıdır.

Çünkü konut kredisi kullandıktan sonra konut kredisi yapılandırma işlemi ile kredi faiz oranını düşürmek mümkünken tüm kriterlerinizi karşılayan ikinci bir konutu bulmanız ise nerede ise imkansızdır. Bu nedenle satın almak istediğiniz konutu bulmanız durumunda kredi faiz oranları belirleyici olmamalı ve aylık taksit tutarlarını ödeyebilecek durumdaysanız satın almanız gerekir.

Konut kredisinde son durum incelendiğinde ise konut kredisi faiz oranları için rekor artışlar yaşandığı görülmektedir. Ne yazık ki konut kredisi kullanmak isteyen kişiler hem yüksek konut kredisi faiz oranları ile kredi kullanabilmekte hem de bu ara yükselen konut fiyatları ile uğraşmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle şu anda en önemli olan konu kişinin kendi kriterlerine uyan ucuz bir konut bulmasıdır. Eğer bu kriterler karşılanıyorsa kişi hiç vakit kaybetmeden hemen bulduğu konut satın almalıdır.