Yaşadığımız dünyada ekonomik olaylar finansal işlemler ile bir bütün olarak ele alınmaktadır. Bütün dünyada gelişen finansal işlemler ve ekonomik olaylar tüm global ekonomiyi etkilemektedir. Ülkelerde bulunan bankalar bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar olarak bilinmektedir.

Ülkemizde de faaliyetlerini sürdüren çeşitli bankalar vardır. Bu bankalar özel ve kamu bankacılık olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu bankalardan kamuya ait olanları Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank olarak bilinmektedir. Özel bankaların en önemli isimleri ise Anadolubank, Garanti Bankası, İş Bankası, TEB veya HSBC gibi özel bankalara olarak öne çıkmaktadır.

Ülkemizde bankacılık faaliyetlerini sürdüren kuruluşlar mevcut kanunlar ve bazı denetleme kuruluşlarının denetiminde çalışmaktadır. Bu kurulların başında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu vardır. Bankaların finansal göstergelerinin bu kurum tarafından sürekli olarak denetim altında tutulduğu bilinmektedir. Bunun yanında Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı’nın aldığı kararlar da bankacılık faaliyetleri üzerinde etkilidir.

Bankaların Faaliyet Alanları
Ülkemizde bankalar maaş ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi çeşitleri kullanımı, hesaplar arası para transferi, döviz hesapları, vadeli hesapların oluşturulması ve kredi kartı kullanımı gibi çalışma alanları vardır. Bu alanların en önemlisi ise krediler oluşturmaktadır.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?
Genellikle üç ana başlık altında toplanan krediler müşterilerin hizmetine sunulmaktadır. Konut kredileri, taşıt kredileri ve ihtiyaç kredileri başı çekmektedir.

Konut Kredileri
Günümüz şartlarında konut kredi faizleri aylık % 0,88 e kadar gerilemiştir. İleriki zamanda Merkez Bankasının dış piyasa finansal hareketliliklerini de alacağı ortak değerlendirme neticesinde faizlerde bir değişim yapılacağı düşünülmektedir. Son 6 ayda 250 baz puan inen faiz bandı 2017 ekonomik veriler ışığında daha da aşağıya çekeceği düşünülmektedir. Eski faiz koridoru olan aylık % 0,65 konut kredisi faiz oranını yakalayacağı ve bu kapsamda kredi imkânı sunulacağı hazırlanan makro ekonomik planda yer almaktadır