Bankaların son aylarda birbiri ardına konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesi ve artık konut kredisi paketlerinde konut değerinin yüzde 80’i oranında kredi kullandırmaya başlaması ile beraber konut satışlar tekrar hızlandı.

Türk Ekonomisinin Lokomotifi “Konut Sektörü”

Türk ekonomisinin en önemli kalemlerinden biri olan konut sektöründe son aylarda konut satış rakamlarının düşmesi ve tamamlanan projelerin ardından konut stoku oranlarının artması ile beraber hükümet konu hakkında özel çalışmalara başlamıştı. Yapılan analizler sonucunda gayrimenkul değerleme verilerinde gerilemelerin olduğunun tespit edilmesi ile beraber hükümet düğmeye basmış ve bir dizi önlem alınacağını duyurmuştu.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü!

Bunlardan ilki olan konut kredisi faiz oranları için beklenen indirim müjdesi geride bıraktığımız aylar içerisinde gelmiş ve eskiden yüzde 70 olan kredi kullanma limiti de yüzde 80 seviyesine çekilmişti. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen ancak yüksek konut kredisi faiz oranları için beklemede olan pek çok kişi kararın açıklanması ile beraber alım için harekete geçti.

Yeni başlanılan uygulamalar ile beraber gayrimenkul sektöründe büyük bir hareketlenme yaşanmaya başlarken özellikle de oluşan yüksek konut stokunun büyük bir hızla erimeye başlaması sevinç yarattı. Stokların hızla erimeye başlaması ile beraber gayrimenkul değerleme şirketlerinin yeni yaptığı incelemeler ile beraber konut fiyatlarında da bir miktar artış yaşandığı belirlendi.

Konut Kampanyaları Devam Ediyor

Konut satışlarında ki rakamların bu kadar hızlı artmasındaki bir diğer önemli neden olarak ise gayrimenkul sektöründe yer alan üreticilerin gerçekleştirdiği ortak konut kampanyaları gösteriliyor. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan GYODER yöneticilerinde Aziz Torun kampanyayı destekleyen konut kredisi faiz oranları ile rüzgârı arkalarına aldıklarını belirterek gayrimenkul değerleme çalışmalarında konut fiyatlarında bir miktar artış yaşansa da satış rakamlarının artarak devam edeceği beklentilerinin bulunduğunu söyledi.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşmeye Devam Eder Mi?

Emlak Konut ve GYODER ortaklığı ile gerçekleştirilen konut kampanyalarının yıl sonuna kadar devam edeceği belirtilirken iki şirketin de bankalardan konut kredisi faiz oranlarını bir miktar daha düşürmelerini istedikleri öğrenildi. Konut kredisi faiz oranlarının birkaç puan daha düşmesi durumunda konut satışlarının en az yüzde 10 oranında artması bekleniyor.