Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bankalara yapılan çağrının ardından konut kredisi faiz oranları bankalar tarafından aşağıya çekilirken ihtiyaç kredisi faiz oranlarında ise yaşanan yükseliş dikkat çekti. Son dönemde bankaların konut kredisi faiz oranları incelendiğinde konut kredisi faiz oranlarının düştüğü, ihtiyaç kredisi faiz oranlarının ise yükseldiği görüldü.

Konut Kredisi Faiz Oranları 

Yıllık maliyetler baz alındığında konut kredisi faiz oranları yüzde 14.1 seviyesinden yüzde 11 seviyesine çekildi. Merkez Bankası tarafından 250 baz puan indirimi yapılması ve Erdoğan’nın çağrısına pek çok bankanın uyması ile konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla geriledi. Uzun bir aradan sonra ilk kez konut kredisi faiz oranları yüzde 1 seviyesinin altına geriledi.

Ziraat Bankası Konut Kredisi 

Şu anda en uygun konut kredisi veren bankalar arasında bir numarada yer alan Ziraat Bankası konut kredis faiz oranı yüzde 0,88 seviyesinde bulunuyor. 120 ay vadeil konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin 100 bin lira konut kredisi kullanmaları durumunda 1.076 lira aylık taksit ödemesinde bulunmaları yeterli oluyor.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Veren Banka 

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları yıl sonuna doğru yükselişe geçmiş durumda. Yılbaşı ihtiyaç kredisi kampanyaları ile bankalar çeşitli indirimler yapmış olsalarda yine de uygulanan kredi faiz oranları son dönemde yükselmiş gibi görünüyor. 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi paketlerinde uygulanan kredi faiz oranları yüzde 1,34 seviyesinde bulunuyor.