Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin büyük bir merakla bekledikleri konut kredisi faiz oranlarında indirim müjdesi geldi. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indiriminin ardından bankaların konut kredisi faiz oranları için indirime gitmeye karar aldıkları duyuruldu.

Ancak konut kredisi düştü haberlerinin çıkması ile beraber bankalardan resmi bir açıklama gelmemesi beklentilerin yönünü değiştirdi. Konut kredisi faiz oranları 2016 yılının ilk çeyreğinde küçük puanlarla olsa da yükseliş eğilimi gösterirken ikinci yarıda mutlaka kredi faiz oranlarının düşmesi bekleniyor. Özel bankalarda başlayacak olan kredi faiz oranı indirimlerinin zamanla kamu bankalarının kullandırdığı konut kredisi paketlerinde de gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin ise bu aşamada karar vermeleri gereken tek nokta kredi faiz indirimi haberlerini beklemeleri mi yoksa krediyi kullanarak ardından faizler düşünce konut kredisi yeniden yapılandırma başvurusunda mı bulunacaklarıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kişinin aradığı uygun fiyatlı ve kriterleri kendisine uyan konutu belirlemesidir. Bu koşulların sağlanması ardından mutlaka hemen kredi faiz oranları baz alınmadan konut kredisi kullanılmasıdır.