Yapılan bir önceki seçimlerde hükümetin kurulamaması, yaşanan terör olaylarındaki artışlar ve global ekonomi verileri nedeni ile kredi faiz oranları büyük bir hızla artmıştı. Pek çok banka artan maliyetleri karşılamak için başta konut kredisi faiz oranları olmak üzere tüm kredilerde faiz oranı arttırımına gitme kararı almıştı. Şimdi akıllarda olan ilk soru ise tek başına hükümet kuracak kadar çoğunluk oy alan bir partinin yapılan erken seçimlerde çıkmasının ardından faiz oranları üzerinde bir indirim olup olmayacağı.

2016 konut kredisi faiz oranları için beklentiler faiz oranlarının düşmesi yolunda. Ancak burada ki belirleyici etken yeni hükümetin kurulduktan sonra ekonomi alanında yapacağı yatırımlar. Yine çevremizde olan savaş etkinlikleri ve içimizde yaşanan terör olayları da bu konuda büyük bir pay sahibi. Yani hükümetin kurulması ve ekonomik olarak işlerin yolunda gitmesi tek başına yeterli olmuyor.

Konut kredisi faiz oranları düştü haberlerinin yayımlanabilmesi için mutlaka terör olaylarınında sonlandırılması gerekiyor. Yani kısa vadede hemen konut kredisi faiz oranlarının düşmesi mümkün olarak görülmese de ilerleyen aylar ile hem ekonominin yolunda gitmesi hem de asayiş olaylarının kontrol altına alınabilmesi halinde konut kredisi faiz oranları düşebilir. Ekonomistlerin bu alandaki en önemli yorumu ise aradığınız kriterlere sahip olan bir konut bulmanız halinde hemen satın almanız.

Çünkü konut kredisi yapılandırma işlemlerinde konut kredisi faiz oranları düştükçe bu yeni düşen faiz oranları ile krediyi baştan hesaplatma şansınız bulunmaktadır. Bu nedenle aradığınız kriterlere sahip olan ya da ucuz bir konut bulmanız halinde konut kredisi faiz oranları baz alınmadan kredi başvurusunda bulunulmalı, konut kredisi faiz oranları düştü haberlerinin görülmesi ile beraber de hemen konut kredisi yapılandırma başvurusunda bulunularak düşük faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.