Yapılan seçimler sonrasında tek bir partinin hükümet kuracak çoğunluğa ulaşması ile beraber ekonomik verilerde büyük bir düzelme bekleniyor. Özellikle de bir süredir yaşanan ekonomik kriz nedeni ile yavaşlayan konut üretiminin artması ile beraber konut fiyatları düşecek. Artan konut talebi aynı zamanda konut kredisi taleplerini de tetikleyecek ve bu da bankaların konut kredisi kampanyaları düzenleyerek daha fazla kişiye ulaşmalarını sağlayacak.

Yine bankaların konut kredisi kullandırma isteksizliği de piyasanın hareketlenmesi ile son bulacak. Bankalar artan konut kredisi taleplerini karşılamak için adeta birbirleri ile yarışacak ve bankalar arasında yaşanan bu yüksek rekabet en çok tüketicilere yarayacak. Konut kredisi faiz oranları düştü haberlerine 2016 yılının ilk günleri ile beraber sık sık rastlayacağız.

Konut kredisi faiz oranları kadar konut kredisi dosya masrafları da düşürülecek ve hatta çoğu banka masrafsız konut kredisi kampanyaları düzenleyecek. Ancak burada önemli olan kredilerin düşüş eğilimine girmesi ile hemen kredi kullanmamak ve konut kredisi sektörünü takip ederek düşüş eğiliminin sonuna kadar tamamlanmasını beklemek. Ancak bu süreçte aradığı evi bulan kişilerin bu fırsatı kaçırmamaları adına bu evi konut kredisi kullanarak satın almaları ve ardından konut kredisi faiz oranlarının dip yapması halinde konut kredisi yeniden yapılandırma başvurusu ile faiz oranlarını yeniden belirlemeleri gerekiyor.