Birçok kişi konut kredi çekerek hayalini kurduğu konutu almaya çalışmaktadır. Bu durumda da herhangi bir bankadan konut kredisi çekmeye karar vermişlerdir. Kira öder gibi konut almak güzel bir şey olsa da kredi çekerken incelenmeyen sözleşme daha sonra can yakıcı olmaktadır.

Çünkü bankalar en fazla geliri müşterilerine vermiş olduğu kredilerin dosya masrafı, faiz oranı gibi yerlerden sağlamaktadırlar. Bu durumda da sizler eğer sözleşmeye uymazsanız ve erken ödeme talebinde bulunursanız bankaların işine gelmeyecek ve sizlere ceza vereceklerdir.

Elinize toplu olarak para geçmiş ve borcunuzu bir an önce kapatıp borcunuzdan kurtulmak istediğinizde iyi bir şey yapmak istemiz olsanız da sözleşmenize göre bu şekilde davranmanız kabul edilemez bir durumdur. Bundan dolayı bankanız konut kredisini erken ödeme cezası uygulayacaktır.

Konut kredisi erken ödeme cezası miktarı ne kadardır?
Konut kredisi erken ödeme cezası 2014 yılında çıkarılan kanun sonucu ortadan kalkmıştır. Fakat 2016 yılındaki yeni düzenlemelerle birlikte tekrarda yürürlüğe girmiştir. Bunun sonucunda da bankalar vadesi gelmeyen borçların kapatılmasında özellikle konut kredilerinde erken ödeme cezası uygulamaktadır. Konut kredisinde erken ödeme miktarı ise;
Kullanmış olduğunuz konut kredisinin ödeme taksiti 36 aydan daha az ise en fazla çekilen kredi miktarının %1’i kadar olmaktadır. Bu oran az görülse de çekilen kredinin çok olması cezanın da nakdi olarak çok olmasına sebebiyet vermektedir.

Kullanmış olduğunuz kredi ödeme taksit sayısı eğer ki 36 ay ve daha fazla ise bankaların uygulayacağı faiz oranı daha fazla olacaktır. Bundan dolayı da konut kredisi erken ödeme cezası en fazla %2 şeklinde olacaktır.
Diyelim ki 100000 TL konut kredisini 72 ay vadeli çektiniz. Fakat elinize toplu para geçti ve siz ilk taksiti ödemeden hepsini ödemek istediğiniz. Sizlerin ödeyeceği konut kredisi erken ödeme cezası 20000 TL şeklinde olacaktır. Yani erken ödeyerek faiz oranından kurtulmanın pek te avantajı olmayacaktır.

Konut kredisinde erken ödeme cezası almamak için ne yapılabilir?
Kredi çekerken imza atmış olduğunuz sözleşmenin maddelerini tamamen okumanız ve anlamadığınız kısımları banka personeline sormanız en önemli etmendir. Krediyi vadeli ödeme durumu ile toplu ödeme durumu arasında kazanç sağlayacak miktarda kar yoksa bu şekilde işlem yapmamanız daha avantajlı olacaktır.