Ülkemizde gelişen inşaat sektörü ile birlikte paralel olarak bankalarında faiz kararlarında aldıkları indirim ile birlikte bu sektörde büyüme çıtasına girmektedir. Bu büyüme ile birlikte ülke ekonomisi gelişmekte ve buna paralel olarak ihtiyaç sahibi insanlar ev sahibi olabilmektedir.

İnsanlar gelişen ekonomi ve inşaat sektörü ile birlikte ev hayali kurmakta ve bu kapsamda araştırmalar yapmaktadır. Genelde ihtiyaç sahibi insanların kredi yoluna başvurması ile bankaların kapısı çalınmaktadır. Bankaların çeşitli iş ve işlemleri belirli kanun ve düzenlemelere göre yapılmaktadır.

Bankaların Faaliyet Alanları Nelerdir?

Genellikle insanlar tarafından para transferi, vadeli hesap açma veya kapama, maaş ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi başvuruları, kredi kartı kullanımı gibi alanlarda faaliyet gösterdiklerini bilirler. Bu amaçla yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bankaların Verdiği Kredi Çeşitleri

Bu soruyu bankalar üç ana başlık altında tanımlamaktadır. Konut Kredisi, Taşıt Kredisi ve İhtiyaç Kredisi olarak üç grupta sınıflandırılmaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edileni tüketici kredisi olsa da son zamanlarda gelişen inşaat sektörü ve uygun faiz oranları ile insanlar konut kredilerine yönelmektedir.

Konut Kredisinin Özellikleri ve Temin Edilmesi

Bankalar tarafından müşterilerin talebine göre uygun ödeme planları hazırlanmaktadır. Konut kredileri düşük faiz uzun vade prensibi ile çalışmaktadır. Bankalar % 0,88 faiz oranları ile konut kredisi vermektedir. Bankalar genelde 0-120 ay vade ile konut kredisini kullanıma sunsa da son zamanlarda bazı bankalar daha uzun vade seçenekleri ile insanların hayallerini gerçekleştirmektedir.

En uzun ve en uygun konut kredisi

Şu anda faaliyetlerini sürdüren Garanti Bankası ve Denizbank 0-240 ay vade uzunluğunda konut kredisi vermektedir. Garanti bankası aylık %1,14 faiz oranı belirlerken bunu Denizbank aylık %1,19 faiz oranı ile izlemektedir