Konut kredisi alırken bankaya verilen ekspertiz ücretleri bankadan bankaya değişmektedir. Konut kredisi almak istiyorsanız banka öncelikle almak istediğiniz konut için ekspertiz raporu isteyecektir. Bunun için de sizden ekspertiz ücreti tahsil edecektir. 

Konut kredisi almak bildiğiniz gibi biraz masraflı bir iştir. Konu kredisi almak istediğinizde banka sizin almak istediğiniz konutun değerini bulmak için ekspertiz raporu ister. Bu raporu almak ücretlidir. Banka ekspertiz ücretini sizden alır. Bu yüzden konut kredisi alırken dosya masrafının yanı sıra ekspertiz ücreti ve ipotek ücreti de ödersiniz. Bu yüzden konut kredisi başvurusu yapmadan önce bankaların aldığı ekspertiz ücretlerini bilmenizde yarar vardır. Bu yazımızda bankaların aldığı ekspertiz ücretlerinin yaklaşık tutarlarını bulabilirsiniz.

Ekspertiz raporu, uzman kişilerin yani daha çok kullanılan isimleriyle eksperlerin, konut kredisi ile satın almak istediğiniz konutun değerine yönelik çıkardıkları rapordur. Bu raporda konut konumu, arazisi, yapısı, iç ve dış durumu dahil olmak üzere hemen hemen her yönden incelenir.

Ardından bunların ele alınması sonucunda konutun değeri ortaya çıkarılır. Banka da bu değerin yüzde 75’i kadar kredi verir. Ancak mortgage için bankalar değerin yüzde 100’ünü verirler. Bu yüzden mortgage kredilerinde daha fazla ekspertiz ücreti istenir.

Ekspertiz ücreti ile ilgili bilmeniz gereken şey, ekspertiz ücretinin konutun tipine ve metrekaresine göre değişmesidir. Ayrıca konutun bulunduğu yer de bu hususta ekspertiz ücretinin artmasına neden olabilmektedir.

Bu yüzden ekspertiz ücretini bankayla kredi talep etmeden önce etraflıca görüşmeniz şarttır. Yazımızın devamında bankaların sizden isteyeceği ekspertiz ücretinin yaklaşık tutarlarını bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri Ne Kadardır ?

Ziraat Bankası’ndan konut kredisi almak istediğinizde ekspertiz ücreti olarak 360 TL ila 1440 TL arasında bir tutar ödersiniz. Garanti Bankası konut kredisi almak isteyen müşterilerinden konutun değerine göre ekspertiz ücreti almaktadır. Buna göre 100 bin TL değerinde olan bir konut için 550 TL ekspertiz ücreti ödemeniz söz konusu olacaktır. Mortgage kredisi almak istediğinizde aynı değerde bir konut için 1100 TL ödemeniz gerekli olabilir.

İşbankası Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri Ne Kadardır ?

İş Bankası’ndan konut kredisi talep ettiğinizde çok farklı tutarlarda ekspertiz ücretleriyle karşılaşmanız mümkündür. Buna göre normal konut kredisi için ekspertiz ücreti 750 TL olmakla birlikte kentsel dönüşüm konut yapım kredisi ekspertiz ücreti 1700 TL’dir. ING Bank konut kredisi ekspertiz ücreti 500 TL’dir. Denizbank, konut kredisi talep eden müşterilerden, 500  metrekareye kadar olan konutlar için, ekspertiz ücreti olarak 750 TL ücret almaktadır.

Halkbank Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri Ne Kadardır ?

Halkbank konut kredisi alan müşteriler ekspertiz ücreti olarak 650 TL ödeme yapmaktadırlar. Halkbank verdiği her türlü konut kredisi için aynı ekspertiz ücretini almaktadır. Vakıfbank’tan konut kredisi aldığınızda daha farklı bir ekspertiz ücreti hesaplama yöntemi ile karşılaşabilirsiniz. Buna göre Vakıfbank, değeri 100 bin TL olan bir konut için kullandığınız kredi tutarının binde beşi kadar ekspertiz ücreti tahsil etmektedir.

Yani 100 bin TL’lik konut için 75 bin TL kredi kullandığınızda sizden ekspertiz ücreti olarak 750 TL ücret alınacaktır. TEB konut kredisi aldığınızda yaklaşık 500 TL, Yapı Kredi konut kredisi için ortalama 500 TL ekspertiz ücreti ödersiniz.