Seçim vaatleri arasında yer alan devlet destekli konut kredisi için yeni haberler gelmeye devam ediyor. Herkesin konut sahibi olabilmesini sağlamak amacı ile gerçekleştirilmesi beklenen destek aynı zamanda bireyleri tasarrufa yönlendirmesi sayesinde de büyük beğeni topluyor. Ancak projenin başarılı bir şeklide hayata geçirilip geçirilmeyeceği şimdiden merak konusu oldu.

Şimdilik kamu oyu ile paylaşılan ilk detaylar konut kredisinde devlet desteği almak isteyen kişilerin ilk olarak belirlenen bankalarda hesap açtırmaları gerekecek. Bu hesaplarda yaklaşık 3 yıl boyunca birikim yaptırılması istenecek. Yapılan bu birikim tutarına bağlı olarak ise devlet konut kredisi desteği sağlayacak ve daha kolay bir şekilde ev sahibi olunmasını sağlayacak.

Şu anda devlet destekli konut kredisi için en büyük eleştiri ise ne kadar fazla birikim yapılırsa yapılsın maksimum 15 bin lira destek alınacak olması. En üst sınıra bu kadar düşük bir limit tanımlanması günümüzdeki konut fiyatları baz alındığında son derece yetersiz kalıyor. En üst limitten yararlanamayan kişiler ise açılan hesaplarda biriktirdikleri paranın yüzde 20’si kadar destek alabilecek gibi görünüyor.