Konut kredileri ülkemizde en uzun vadeli kullandırılan krediler arasında yer almaktadır. Ortalama olarak 10 yıl vadeli konut kredisi kullandırılırken 20 yıl vadeli konut kredileri paketleri de bulunmaktadır. Kredi vadesinin bu kadar uzun olmasının bankalar için en uzun riski kredi kullanan kişinin borç ödenmeden vefat etmesidir. Bu nedenle konut kredisi hayat sigortası pek çok banka tarafından zorunlu tutulmakta ve konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka hayat sigortası yaptırmaları istenmektedir.

Peki, konut kredisi kullanan kişi ölürse ne olur? Burada sorunun yanıtı kişinin hayat sigortası bulunup bulunmadığıdır. Kredi kullanan kişi ölürse ve bu kişinin hayat sigortası yoksa bu durumda kredi borcu kişinin mirasçılarına geçer. Eğer mirasçılar ölen kişiden alacaktan çok borç yükü altına giriyorlarsa bu durumda reddi miras yaparak borç yükünden kurtulabilirler. Ancak mirasın reddedilmesi halinde borç ile beraber miras olarak kalan tüm taşınır ve taşınmaz mallar ile para gibi değerlerde kaybedilmiş olur.

Konut kredisi kullanan kişinin ölümü halinde yapılan bir hayat sigortası bulunuyorsa bu durumda borç tutarı bu hayat sigortası tarafından karşılanır ki zaten konut kredilerinde hayat sigortası yapılmasının amacı da budur. Buna ek olarak hayat sigortası borcum tamamı karşılığında yapıldığı için vefat eden kişi tarafından vefatına kadar gerçekleştirilen borç ödemeleri de vefat eden kişinin mirasçılarına sigorta şirketi tarafından ödenir. Yani kredi çekerken yaptırmamak için çeşitli yöntemler denediğimiz hayat sigortası aslında vefat edilmesi durumunda arkamızda kalan mirasçılarımızın korunması açısından hayati bir önem taşımaktadır.