Ne yazık ki konut kredisi başvuru formu doldurulurken yapılan hatalı hesaplamalar ve aylık gelir ile aylık ödeme dengesinin iyi kurulamaması bir süre sonra konut kredisi borcunun ödenememesine neden olabilmektedir. Peki konut kredisi borcu ödenmezse ne olur?

Öncelikle yapılacak olan işlemler borcun ne kadar gecikmeye düştüğüne bağlı olarak belirlenmektedir. Konut kredisi borcu ilk kez geciktiriliyorsa bu durumda banka borcun geciktiğini tarafınıza sözlü olarak tebliğ eder ve müşteri hizmetleri temsilcisi sizinle iletişim kurarak borcunuzu ödemenizi talep eder. Bu talebe rağmen konut kredisi borcu 2. ödeme vadesi gelmesine rağmen halen ödenmediyse ya da kısmi bir ödeme yapıldıysa bu durumda banka yazılı bir ihtar çeker ve borcunuzu ödemenizi talep eder.

Bu yazılı ihtar size banka tarafından yapılan son uyarıdır. Borcun 3. kez gecikmeye düşmesi halinde ise bu durumda devreye bankanın avukatı girer. Banka avukatı size borcunuzu ödemeniz için son bir kez şans verir ve bekleme takvimini tarafınıza bildirir. Verilen sürenin dolmasına rağmen borcun ödenmemesi halinde ise bankanın tapuda ipotek şerhi bulunması nedeni ile eviniz icradan satılığa çıkar.

İcradan satılık evler ilanları aslında bu tip ilanlardır ve konut kredisi borcunu ödeyemeyen kişilerin evleri satılarak banka kullandırmış olduğu kredi tutarını tahsil eder. Bu bedelin kredi tutarını karşılamaması durumunda (ki banka yüzde 75 oranında kredi kullandırdığı için bu ihtimal çok düşüktür) bu durumda kalan alacağın tahsili için avukat yeniden devreye girer ve paranın tahsili için gerekli diğer işlemlere başlar.

Ev satıldıktan sonra banka toplam kredi borcu ve yapılan avukat masraflarını da tahsil ettikten sonra satış bedelinden bu bedeli düşer. Kalan tutarı ise ev sahibine ödeyerek krediyi kapatır. Yani ne yazık ki konut kredisi kullanan kişilerin borçlarını ödememe gibi bir durumları yoktur ve konut kredisi borcu banka tarafından mutlaka ipotek şerhi kullanılarak tahsil edilir. Yani konut kredisi borcunuzu ödeyemezseniz eviniz elinizden alınır.