Konut kredisi borcu bitince tapu üstündeki ipoteğin kaldırılması gerekir. Bunun için de Tapu Dairesine gitmek şarttır. Konut kredisi borcu bittiğinde ipoteğin tapudan nasıl kaldırılığını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Konut kredisi alırken bankalar satın aldığınız konuta ipotek koyarlar. Bankalar bunu yapmadan konut kredisi vermezler. Konut kredisi ile konut satın almak istediğinizde tapuya mutlaka ipotek konur. İpotek, sizin satın aldığınız konutu başkasına satamayacağınız ve devredemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Bankalar bunu kendilerini garantiye almak için yaparlar.

Sizin herhangi bir nedenle konut kredisi borcunuzu ödememeniz durumunda bankaların sizden konut kredisi borcunu almak için konutunuzu elinizden alma hakları vardır. Bankalar, sizin konut kredisi borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz durumunda konutunuzu elinizden alabilirler. Bu hakkı, tapunun ipotekli olması sayesinde bulurlar.

Ancak konut kredisi borcunuzu tamamen kapattığınızda yani konut kredisi geri ödeme taksitleri tamamen sona erdiğinde konutunuzun üstünden ipoteği kaldırabilirsiniz. Bunun için de konutunuza ait tapu ile tapu dairesine başvurmanız gerekir. Ancak ipoteği kaldırırsanız konutun tüm kullanım hakkı size geçer. Konut kredisi borcunuz bittiğinde ipoteği kaldırmak için hangi adımları izlemeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamına göz atın.

Konut Kredisi Borcu Tamamlanınca Ne Olur?

Konut kredisi borcunuzun taksitlerini tamamladığınızda bankanızdan mutlaka borcu yoktur kâğıdı almanız gerekir. Aslına bakarsanız konutun üstündeki ipoteği kaldırmak bankaların işidir. Yani siz konut kredisi borcunuzu kapattığınızda bankaların 48 saat içinde tapu dairesine sizin konut kredisi borcunuzun kalmadığını bildirmeleri gerekmektedir. Fakat bu tür işlemler uzun sürdüğü için bankalar bu işlemi konut sahibinin yapmasını istemektedirler.

Bankadan konut kredisi alıp borcunuzu ödediyseniz ve ipotek kaldırma işlemi yapılacaksa bankalara bu işlemi onların yapması gerektiğini belirtmelisiniz. Eğer bu konuda zorluk yaşarsanız ve ipotek kaldırma işlemi size kalırsa bankadan borcu yoktur kâğıdı almanız ve bu kâğıdı tapu dairelerine götürmeniz gerekir.

Tapu dairesine bu kâğıtla ipotek kaldırma işlemi için başvuru yaparsınız. Buradaki görevliler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kredi bölümünden sorgulama yaparlar. Sizin konut kredisi borcunuzun olmadığını gördüklerinde ve bu bilgiyi teyit ettiklerinde tapunuzun üzerinden ipoteği kaldırırlar.

Konut Kredisi Biten Müşteriler Ne Yapmalı?

Konut kredisi alan müşterilerin haklarını iyi bilmeleri gerekir. Yani neyi yapmalarının zorunlu olduğunu bilmelidirler. Zira bankalar sadece borcu yoktur belgesi için bile müşterilerden ücret talep edebilmektedirler. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için borcu yoktur belgesine ücret ödemek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz.

Üstelik bankalar sadece bu belge için sizden 150 TL – 300 TL arasında değişen bir ücret ödenmesini talep edebilmektedirler. Bu ücretleri bankaların sizden talep etmeye hakları yoktur. Eğer sizden de böyle bir ücret istenirse ve siz de bu ücreti ödemek zorunda kalırsanız bu konuda Tüketici Hakem Heyetine başvurmalısınız. Yani Tüketici Hakem Heyetine bu durumu bildiren bir dilekçe yazmalı ve ödediğiniz ücretin size iade edilmesini talep etmelisiniz.