Konut Kredisi Başvurusu Neden Reddedilir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Genelde bankalar konut kredisi için teminat aldıklarından dolayı daha kolay kredi onayı verebilirler. Ancak konut kredisinin çok yüksek tutarlı bir kredi türü olması kişinin belirli kriterleri kesinlikle taşımasını gerektirir. Peki, konut kredisi başvurusu neden reddedilir?

Başvuru reddi iki farklı açıdan değerlendirilir. Birinci başvuruda bulunan kişinin kendisi ikincisi ise başvuruda bulunulan konuta ilişkin nedenlerdir. Konutun tapusunun ya da iskanının olması, konut kredisi yaş sınırı içerisinde bulunmaması, ekspertiz değeri açısından başvurulan tutarı karşılamaması nedeni ile konut kredisi reddi gerçekleştirilir.

Kişi nedeni ile reddedilmesi ise genelde kişinin kredi notu ortalamasının düşük olması sonucu gerçekleşir. Yine kişinin aylık geliri ile mutlaka konut kredisi ödeme dengesi bulunması gerekir. Yani kişinin aylık geliri 4 bin lira ise kullanabileceği konut kredisi için aylık ödeme tutarı en fazla 2 bin lira olmalıdır. Bu oranın aşılması durumunda kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun kredi reddi kararı verilecektir.

Ayrıca kredi notunuz düşük ise bankalardan konut kredisi dışında diğer kredi türlerinden de başvuru yaptığınızda olumsuz cevap almanız büyük olasılıktır.Bu sebeple öncelik olarak kredi  notunuzu yükseltmeniz sizin faydanıza olacaktır.

3 YORUMLAR

  1. Evin değerinden çok kredi çekmeye çalıştığımızdan dolayı red almıştık ve genel araştırma yaptırmak için ekpertiz istedik ve daha sonra çekmemizde araya giren kişiler sayesinde yapabildik.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.