Uzun vadeli krediler arasında yer alan konut kredileri için yaşanan en büyük sorunlardan biride bankaların konut kredisi kullanımı karşılığında krediye konu olan konut üzerine koyduğu ipotek ibaresidir. Kimse yoğun risk barındırdığı için ipotekli konut satın almak istememektedir.

İpotekli Konut Satışı 

Bankalar konut kredisi kullanımı karşılığında müşterilerinden kullanmış oldukları krediye karşılık olarak satın aldıkları konutun tapusu üzerine banka adına ipotek koydurmalarını istemektedir. Yani konut kredisi kullanılarak satın alınan tüm konutların tapusu üzerinde kredi çekilen bankanın ipotek şerhi bulunur. İpotek konulan konutun satışı için yasal bir engelleme bulunmamakla beraber ipotekli ev satışı konusunda alıcı taraf büyük riskler üstlenir.

Çünkü ipotek konulmasına neden olan borç bitene kadar borcun zamanında ödenmemesi ve geciktirilmesi durumunda banka ipotekli konut satışı için tüm haklara sahiptir. Yani ipotekli evi satın aldığınız kişi borcunu ödemezse bu durumda siz parasını ödeyerek satın aldığınız evi kaybetmekle karşı karşıya bile kalabilirsiniz.

İpotekli Evi Almak

Konut kredisi bitmeden ev satmak isteyen ya da ipotekli evi almak isteyen kişilerin karşılıklı çıkarlarını korumak adına yapabilecekleri tek şey konut kredisi devri gerçekleştirmektir. Çoğu banka bunu kabul etmese de bazı bankalar konut kredisi devralmak isteyen kişinin yüksek kredi notu ortalamasına sahip olması ve aylık gelirinin iyi olması durumunda bu başvuruyu onaylamaktadır. Aksi durumlarda ise konut satışı için ödenen tutar bankaya kalan borcun kapatılmasında kullanılarak bu rakamın üzerinde olan tutar için ise satıcı kişiye ödeme yapılmaktadır.