Konut kredisi aldığınızda bu kredinin geri ödeme borcunu ara ödemelerle toplu olarak yapmak isteyebilirsiniz. Bu şekilde bir ödeme söz konusu olduğunda ne kadar faiz indiriminden yararlanabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Konut kredileri genellikle uzun vadeli olarak alınmaktadır. Konut kredisi aldığınızda bu krediyi 120 ay ya da 240 ay vade ile ödemeniz mümkündür. Ancak konut kredisi borcunuzu daha erken kapatmak için ödeme dönemi içinde bir ara ödeme yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bunlar on yıllık ve yirmi yıllık vadelerdir. Yani çok uzun vadelerdir.

Konut kredisi alan kişiler genellikle aralarda toplu ödemeler yaparak bu vadeyi kapatmak istemektedirler. Bunlara ara ödemeler adı verilmektedir. Bu ara ödemeleri yaparak faiz indirimi kazanmanız mümkündür. Ancak faiz indirimi kazanabileceğiniz gibi erken kapatma cezası da alabilirsiniz. Bu durumda ne kadar ceza ödeyeceğinizi öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Konut Kredisi Ara Ödemeleri

Konut kredisi geri ödeme taksitlerinizi ödediğiniz dönemin içinde artık taksitleri ödemek sizi yorabilir. Çünkü konut kredisi ödeme süreleri oldukça uzundur. Uzun vadede yavaş yavaş ödeme yapmayı pek çok kişi ister. Ancak ödeme dönemi içinde artı taksit ödemekten sıkılabilirsiniz. Bu durumda çoğu kişi konut kredisini yapılandırmaktadır.

Borcu daha önce kapatmak için vade süresini kısaltmakta ya da taksit tutarlarını düşürerek vadeyi uzatmaktadır. Ayrıca bu kredi yapılandırması faiz oranlarının değiştirilmesi amacıyla da yapılabilmektedir. Fakat bu işlem için banka dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti talep edebilmektedir. Bu da yapılandırmak istediğiniz kredinin binde beşi şeklinde hesaplanıp alınmaktadır.

Toplu Ödeme Yapmak Avantajlı Mıdır?

Konut kredisi geri ödemelerinizi yaparken kalan borcunuzu toplu para yatırarak kapatmak isterseniz banka sizden kalan borcunuzun yüzde 1’i ya da yüzde 2’si kadar erken kapatma cezası alacaktır. Ancak bu durumda kalan borcun faizlerini ödemezsiniz. Yani kalan borcunuzun anapara tutarlarını ödeyerek ve erken kapatma cezasını da ödeyerek borcunuzu kapatabilirsiniz.

Ancak konut kredisini aldığınız bankaya borcunuz için ara ödeme yapmak istediğinizde banka sizden bazı isimler altında ücret talep ederse bu durumda başka bankalardan söz konusu kredinizi yapılandırmak için borç transferi kredisi adlı kredi alabilirsiniz. Borç transferi kredisini aldığınızda, krediyi size veren banka konut kredisini aldığınız bankaya kalan borcunuzu ödeyecek ve bu tutarı size borç transferi kredisi şeklinde yansıtacaktır. Bu kredi için ayrı bir vade ve faiz oranı belirlenecektir. Siz de bu tutarı belirlenen vade içinde aldığınız esas konut kredisi geri ödeme taksitlerinden daha düşük taksitlerle ve daha uzun vadede ödeyebilirsiniz.

Konut kredisi geri ödemelerinizi yaparken borcunuzu toplu bir ödeme ile kapatmak istediğinizde banka sizin ödemenize faiz oranı uygulamayacaktır. Ancak siz bankanızla görüşerek size daha fazla indirim yapılmasını sağlayabilirsiniz. Meselâ bankaya hesabınızdan otomatik ödeme talimatları vermeyi ya da kredi kartı almayı teklif edebilirsiniz.