Konut Kredisi ara ödeme hesaplama Konut Kredisi kullanan tüketicilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bunun nedeni ödeme yapıldığında konut kredisi arama ödeme dolayısı ile kalan anapara ve taksit tutarının hesaplanmasıdır.

Eline bir miktar para geçen ya da İhtiyaç Kredisi çeken Konut Kredisi sahipleri ara ödeme yaparak miktarı azaltmak istemektedir. Bu durum genellikle kredi erken kapama seçeneği olarak da adlandırılır. Örneğin; Konut Kredisi taksidinizin bitmesine 5 ay ve ödenemeniz gereken tutar 30.000 TL ise Erken Kapama yaparak kredinizi bitirebilirsiniz.

Yazımızın devamında konut kredisi hakkında bilgilendirme, ara ödeme bilgilendirmesi, erken ödeme cezalandırması, kalan anapara ve taksit tutarlarının nasıl belirlendiğine dair bilgiler verilecektir.

Tarım kredisi çekme detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Konut Kredisinde Ara Ödeme Yapan Tüketici Erken Ödeme Tazminatı

Konut kredisi ara ödemede erken ödeme tazminatı 2019 yılında tüketiciler tarafından sıkça sorulmaktadır. Resmi Gazete’de 28 Kasım 2015’te yürürlüğe giren Konut Finansman yönetmeliğine göre tüketicinin konut kredisini erken ödemesi durumunda uygulanacak şartlar belirtilmiştir.

Bu yönetmelik kapsamında tüketici borçlu olduğu bankaya kredinin tamamını veya bir taksit tutarını daha önceden ödeyebilir. Bu durumda bankalar erken ödeme durumunda belirlenen bazı koşullar gereği tazminat alır.

Bu işlem de kalan vade üzerinden yapılmaktadır. Kanuni limit 36 ay belirlenmiştir. Kalan vadeniz 36 ayın üstünde ise banka %2 oranında, 36 ayın altında ise % 1 oranında tazminat talep eder. Faiz oranları kredi alırken çektiğiniz faiz oranına göre değişiklik gösterebilir.

Konut Kredisi Ara Ödeme Hesaplaması Yapma

Konut Kredisi ara ödeme hesaplaması yapma 2019 yılında da önceki yıllarda uygulanan sitem ile hesaplanmaktadır. Ara ödeme yapmak isteyen kredi sahibi yukarıda da belirttiğimiz gibi ufak bir miktar erken ödeme tazminatı ödemek zorundadır. Bu tazminat tüm bankalar tarafından arama ödeme kapsamında alınmaktadır. Bunun nedeni yasa çerçevesinde belirlenmiş olmasıdır.

Hesaplama yaparken anapara tutarından ara ödeme yapılan tutar düşürülür. Daha sonra Konut Kredisi kullandığınız banka tarafından size 2 seçenek sunulur.

  • Kredi vadesini düşür
  • Kredi vadesi aynı kalsın

Bu 2 seçenekten mali durumunuza göre size en uygun seçeneği belirleyerek kredi vadeniz ve aylık ödeme tutarlarınız yeniden hesaplanır. Yardım almak için internetteki kredi hesaplama sitelerini kullanabilir ya da Konut Kredisi kullandığınız banka şubesine gidebilirsiniz.

Konut Kredisi Ara Ödeme Yapıldığında Faiz Oranları Durumu

Konut Kredisi ara ödeme faiz oranları 2019 yılında merak edilen konuların başında gelir. Bunun nedeni 2019 Ağustos ayında açıklanan yeni faiz oranlarıdır. Bankalar Konut Kredisi aylık faiz oranlarını % 0.99’a düşürdüğü için daha yüksek faiz oranlarında kredi çekenler bu konu hakkında sorular sormaktadır. Konut kredisi ara ödeme yapmak kredi sahiplerine tanınan yasal bir haktır fakat faiz oranları belirlemek bankanın görevidir. Faiz oranları arttırmak ve azaltmak bankanın kontrolünde olan bir durumdur.

% 0.99 faiz oranı ise Konut Kredisine başvuru yapacaklar içindir. Daha önce Konut Kredisi başvurusu yapıp kredi kullananlar bu orandan faydalanmazlar. Bu nedenle arama ödeme yapıldığında kredi kullanıldığı zaman belirlenen aylık faiz oranı geçerlidir.

Rotatif kredi detayları için tıklayınız.

Konut Kredisi Ara Ödemeli Kredi Veren Bankalar

Konut kredisi ara ödemeli kredi veren bankalar 2019 yılında da tüketicilere fırsatlar sunar. Ara ödemeler bireysel olarak yapılabildiği gibi çekilen kredi türüne göre de yapılabilmektedir.

Bankalar, Konut Kredisi kullanmak isteyen müşterilerine ‘’ Ara Ödemeli Konut Kredisi’’ seçeneği sunmaktadır. Ek geliriniz ya da birikiminiz varsa bu krediyi kullanabilirsiniz.

Ara ödeme yapıp hesaplamalar uğraşmak yerine Ara Ödemeli Konut Kredisi ödemek daha avantajlıdır. Bunun nedeni tazminat ve ceza gibi faktörlerin uygulanmamasıdır. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi devlet bankaları ara ödemeli kredi imkanı sağlar.

Konut Kredisinde Ara Ödeme Yapıldığında Kalan Anapara Hesaplaması

Konut kredisi ara ödeme kalan anapara hesaplaması yürürlükte olan kanun gereği yasal olarak yapılmak zorundadır. Ara ödeme yapmak tüketiciye yasal çerçevede verilen bir hak olduğu için kredi sahibi istediği zaman ara ödeme yapabilir.

Ara ödeme yapıldıktan sonra bankalar size yeni bir ödeme planı oluşturmak zorundadır. Ara ödeme yapacağınız tutar kalan anaparadan düşürülür. Daha sonra kalan vadenize göre yeni kalan anaparanız yeniden taksitlere bölünür. Böylelikle ödenecek aylık taksit tutarınız da düşmüş olur.

Konut Kredisi Ara Ödeme Kalan Anapara Hesaplanmasının İstisnaları

Konut kredisi ara ödeme kalan anapara hesaplanma istisnaları yasal olarak belirlenmiştir. Konut kredisi ara ödeme kapsamında da bazı istisnai durumlar vardır. Bunlar;

  • Ara Ödemeli Konut Kredisi kullanıcıysanız kalan anapara hesaplanmasından yararlanamazsınız. Hali hazırda ara ödeme kullandığınız için bu hesap yapılmaz çünkü kredi türünüz kapsamında bu hesap önceden yapılmıştır.
  • Dosya masrafı veya sigorta ödemeleri aylık kredi taksitlerinin içerisine dâhil edildi ise bu tutarları ayrıca kendiniz hesaplayarak, ödenecek tutara eklemeniz gerekmektedir.
  • Ekstre kesim tarihinden kaç gün sonra ara ödeme yapıtsanız geçen günlerdeki günlük faiz ödenmek zorundadır.