Konut Kredisi Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım ?

Konut Kredisi Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım ?

Konut kredisi almak istiyorsanız bankalara başvuru yapmadan ve krediyle satın alacağınız konutu belirlemeden önce bimeniz gereken bazı unsurlar vardır. 

Konut kredisi almak hem zor hem de masraflı bir iştir. Yüksek tutarda kredi almak için cebinizden de yüksek masraflar çıkacaktır. Bu nedenle konut kredisi almadan önce hesabınızı iyi yapmalı ve satın almak istediğiniz konutu iyi belirlemelisiniz. Ayrıca cebinizde bir miktar peşinat da olmalıdır. Çünkü konut kredisi alırken bankalar size konutun değerinin yüzde 100’ünü vermeyecektir. Sadece değerinin yüzde 75’i ya da yüzde 80’i kadar kredi verecektir.

Konut Kredisi Almak Neden Masraflıdır?

Konut kredisi almak masraflıdır. Çünkü bu krediyi almak için bankaya ödemeniz gereken belirli tutarlar vardır. Bu tutarları ödemeden konut kredisi almanız mümkün değildir. Ancak bu masraf kredi dosya masrafının yani kredi tahsis ücretinin de içinde olduğu tüm masraflardır. Yani tek bir masraf değildir. Daha açıklayıcı olması amacıyla aşağıda bu masrafları sıralıyoruz:

Konut Kredisi Masrafları

Ekspertiz Ücreti: Ekspertiz ücreti bankaya ödemeniz gereken ilk masraftır. Bu masrafı ödemenizin nedeni almak istediğiniz konutun değerinin banka tarafından belirlenmesinin zorunlu olmasıdır. Bankalar bunu eksperler yani uzmanlar aracılığıyla yaparlar. Konutun değerinin belirlenmesi işleminin sonuçlanmasından ve ekspertiz raporunun çıkarılmasından sonra banka bu parayı sizden tahsil eder. Ancak bankadan konutun değerinin ancak yüzde 75’ini ya da yüzde 80’ini almanız mümkün olabilir. Mortgage kredisinde ise evin değerinin tamamı için kredi verilir.

Kredi Dosya Masrafı (Kredi Tahsis Ücreti): Kredi dosya masrafı yüksek ihtimalle aşina olduğunuz bir ifadedir. Kredi dosya masrafı konut kredisi alırken de sizden kullandığınız kredinin binde beşi oranında tahsil edilecek bir masraftır. Buna göre 100 bin TL kredi kullandığınızda 500 TL kredi dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti ödersiniz. Buna ayırca BSMV ve KKDF de eklenecektir.

Masraflı krediler masrafsız kredilere göre daha avantajlıdır. Masrafsız krediler müşterilere avantajlı gibi gösterilse de aslında bu kredilere uygulanan faiz oranı çok yüksektir. Bu nedenle masraflı kredileri almayı tercih etmelisiniz.

İpotek Masrafı: İpotek masrafı bankaların sizin almak istediğiniz konutlara koyduğu ipotek için sizden tahsil ettiği bir ücrettir. Bildiğiniz gibi krediyle satın almak istediğiniz konuta banka tarafından ipotek konulmaktadır. Bunun nedeni bankaların kendilerini garantiye almak istemeleridir. Yani sizin kredi borcunu ödemediğiniz durumlarda bankalar konuta el koyma hakkına sahip olacaklardır.

Konut Kredisi Almak Mantıklı Mıdır?

Konut kredisi almak istediğinizde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli husus konut kredisine uygulanan faizin düşük olmasıdır. Bu sayede ödemeniz gereken taksit tutarları da düşük olacak ve ödemeniz gereken toplam borç tutarı ile aldığınız kredi tutarı arasında fazla fark olmayacaktır. Bu şekilde konut kredisi almanın avantajlı olduğu söylenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ