Kendi evinin sahibi olmak isteyen tüketicilere bankalar, ev kredisi seçeneği ile aylık taksitlerle ev sahibi olma seçeneği sunuyor. Artık 120, 240 hatta 360 aya, yani 30 yıla kadar vade seçeneği ile ev sahibi olmak mümkün. Bankalar, tüketicilere almak istediği konutu, ekspertiz değerinin %75’i oranında kredilendiriyor. Yeterli birikiminiz yoksa, elinizdeki peşinat olarak gösterebileceğiniz birikiminiz ile alabileceğiniz konut değerini internet sitelerinde hesaplayabilirsiniz. Örneğin 200.000 TL değerinde bir ev almak istiyorsanız, 150.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz.

Kalan miktar için bazı bankalar bireysel ihtiyaç kredisi verse de, kredi almadan önce ödeme gücünüz konusunda dikkatli olmalısınız. Banka kredisi ile ev alırken, bankaların konut kredisi için sundukları faiz oranları, vade seçenekleri, yıllık maliyet oranları ve toplam geri ödeme tutarlarını iyi araştırmanızı öneriyoruz.Örneğin bir bankada faiz oranı, diğer bankaya göre daha düşük olsa da, yıllık maliyet oranı nedeniyle toplam geri ödeyeceğiniz tutar, aylık faiz oranı daha yüksek olan bankaya göre daha fazla olabilir. Kredi kampanyalarında ilk bakmanız gereken detay yıllık maliyet oranıdır.

Onun dışında bankaların dosya masrafları ve oranları konusunda da dikkatli olmalısınız. Dosya masrafı yüksek olan bir konut kredisi kampanyası için bankaya gereğinden fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Zaten artık hemen her kredi kampanyasının detaylarında, dosya masrafı, yıllık faiz oranı ve diğer masrafların yüzde kaç olduğu gibi bilgilere kolayca ulaşabilir, diğer bankalar ile karşılaştırma yapabilir ve sonucunda size en uygun ev kredisi kampanyasını bulabilirsiniz.