İçindekiler

Konut fiyatlarına zam geldi. Konut fiyatları ciddi oranda arttı. Özellikle uzun vadeli ve düşük faizli konut kredisi kampanyalarının yapıldığı son zamanlarda bu fiyat artışlarının yaşanması insanları düşündürüyor. Konut fiyatlarında meydana gelen artışla ilgili detaylı bilgi almak için yazımıza göz atın.

Konut fiyatlarına son zamanlarda ciddi oranda zam geldi. 2017 yılının Ocak ayından bu yana fiyatlarda meydana geleceği söylenen artış sonunda geldi. Vatandaşın en çok korktuğu durumlardan biri başına geldi. Nitekim, konut almayı düşünen vatandaşlar bu düşüncelerinden vazgeçiyorlar. Özellikle Emlak Konut GYO tarafından Ocak ayında duyurulan uzun vadeli ve düşük faizli konut kredisi kampanyası bekleneni vermeyecek gibi görünüyor.

Emlak Konut GYO söz konusu konut kredisi kampanyasını açıkladığında pek çok vatandaş konut fiyatlarının artacağını ön görmüş ve bu konut kampanyasının konut fiyatlarının artmasından etkilenip etkilenmeyeceğini sormuştu. Ancak şirket, konut fiyatları artsa da kampanyada bir değişiklik yapmayacağını belirtmiş, kampanya koşullarının, faiz oranlarının ve konut fiyatlarının aynı kalacağını söylemişti. Şimdi konut fiyatlarının yükselmesi üzerinde konut kredisi kampanyasının ne yönde etkileneceği merak ediliyor. Bildiğiniz gibi söz konusu konut kredisi kampanyası Mart ayının sonuna kadar geçerli olacak.

Konut Fiyatları Ne Kadar Arttı?

Konut fiyatları arttı, evet. Peki, bu artış hangi oranda gerçekleşti? Konut fiyatlarının son derece uçuk düzeylere ulaştığını söylememiz mümkün. Öyle ki, son verilere bakıldığında 2011 yılının Nisan ayından beri konut fiyatlarının yüzde 35 oranında arttığı görülmekte. Ancak bu oran yaşanan fiyat artışının bir ortalamasıdır.

Yani her ilde ve her ilçede konut fiyatlarının aynı oranda arttığı söylenemez. Örneğin, konut fiyatlarınının en çok arttığı illerden biri İstanbul olarak öne çıkmakta. Öyle ki, İstanbul’da konut fiyatları yüzde 75 oranında artmış bulunmakta. Yani sizin anlayacağınız bu zaman, konut satın almak için hele ki konut kredisi ile konut satın almak için hiç de uygun bir zaman değil.

Ancak Emlak Konut GYO tarafından yapılan konut kredisi kampanyası bazı vatandaşlara hâlâ cazip gelebilir. Bu durumda ekonomik açıdan ülkenin durumunun pek de iç açıcı olmadığını göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

Konut Fiyatları Nerelerde Arttı?

Konut fiyatlarının uçuk seviyelere ulaştığı tek il İstanbul değil. Bu sıralamada başı çeken iller arasında Ankara ve İzmir de var. Bu illerde konut fiyatlarının ne kadar arttığının anlaşılması için birkaç örnek vermemiz mümkün. Buna göre, söz konusu illerde daha önce 100 bin TL civarında olan konutların fiyatı şu anda 180 bin TL dolaylarında seyretmekte.

Üstelik biraz merkezde bulunan ilçelerdeki konutların fiyatlarına bakarsanız fiyatları 400 bin TL ve 500 bin TL civarında konutlara rastlamanız mümkündür. Yakın zamanda konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile konut almak için uygun bir zaman olduğundan söz etmiştik. Ancak meydana gelen gelişmeler ön görülerimizi doğrulamıyor ve hatta tamamen yalanlıyor.