Konut Fiyatları Düşecek Mi?

Borsa Ne İşe Yarar?

Konut fiyatlarının düşüp düşmeyeceği konusunda konut almak isteyenler tarafından sorulan çok sayıda soru mevcut. Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Konut fiyatlarının düşüp düşmeyeceği konusunda pek çok soru sorulmakta. Özellikle konut sahibi olmak isteyen kişiler bu konuda bilgi sahibi olmak istemekte ve tahminler yürütmek istemektedirler. Konut fiyatlarının şu anda ne durumda olduğunu öğrenmek, fiyatları etkileyen etmenleri görmek ve gelecek zamanda fiyatların hangi yönde hareket edeceği konusunda ön görü sahibi olmak istiyorsanız yazımıza göz atın.

Konut Fiyatları Ne Durumda?

Konut satın almak istiyorsanız öncelikle şu anda ülkenin içinde bulunduğu genel duruma, gelecek zamanda ülkenin ekonomisini etkileyecek önemli bir olayın olup olmadığına ve konut fiyatlarını etkileyen diğer unsurlara bakmanız gerekir. Konut almak konusunda aceleniz yoksa iyi bir araştırma yapmanız, fırsatları değerlendirmeye çalışmanız ve sürekli takipte olmanız en doğrusudur. Ancak bu konuda aceleci davranıyorsanız pek seçme şansınız olmayabilir.

Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu ekonomik duruma bakıldığında konut satın almak için uygun bir zaman olmadığı söylenebilir. Bunun nedeni önümüzde referandumun olmasıdır. Referandumdan sonra Türkiye’nin nasıl bir durumda olacağı konusunda bir görüş bildirmek pek olası değildir. Bu da fiyatların hangi yönde hareket edebileceği konusunda bir ön görüde bulunmayı zorlaştırmaktadır.

Konut Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Konut fiyatları pek çok etkenden etkilenebilir. Bunların başında insanların alım gücü ve bankaların konut sahib olmak isteyenlere verdiği krediler gelmektedir. 2017 yılının başlarında bankaların müşterilere düşük faizli konut kredisi alma olanağı sunmasından sonra insanlar evlerinin kolay satılabileceğini düşünmüş ve evlerini satılığa çıkarmaya başlamışlardır. Önce müşteriler konut fiyatlarının şişmesinden korkarken satılık konut sayısının artmasından sonra bu endişeler kaybolmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   2018 Yılında Kadınlara Erken Emeklilik Fırsatı

Ekonomik durumun şu an için belirsiz olması ve sonraki aylarda durumun nasıl olabileceği konusunda pek görüş bildirilememesi de insanları şu an için bekleyip görme durumuna girmeye zorlamıştır. Yani şimdi konut satın almaktansa birkaç ay daha bekleyip duruma bir göz atmak ve daha sonra satın alma ya da almama konusunda bir seçip yapmak daha uygun olacaktır.

Konut Fiyatları Hangi Yönde Seyredecek?

Konut almak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konu konut fiyatlarının hangi yönde seyredeceğidir. Konut fiyatları aslında her ilde farklı seyretmektedir. İstanbul’da pek çok bölgede konut fiyatları düşerken bazı bölgelerle fiyatlar çok yüksek seviyelere çıkmaktadır. İllerde bulunan satılık konut sayısına bağlı olarak fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından hemen hemen her sektörde fiyat artışlarının gerçekleşmesi beklenmektedir. Ancak referandumdan sonra ülkeyi nelerin beklediği konusunda kimse bir fikir sahibi olmadığı için konut fiyatlarında nasıl bir değişiklik olacağı konusunda net bir ön görüde bulunmak da mümkün olmamaktadır. Bu nedenle şu anda bir alım ya da satım yapmamak ve referandumdan sonraki durumu beklemek en doğrusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.