Kredi almak için bankalara başvuruda bulunan ancak kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalan kişiler çareyi komisyonlu kredi verenler üzerinden borç para aramakta bulmaktadır.

Komisyonlu Kredi Nedir?

Sorunlu kredi çıkartılır ilanlarını veren aracı kuruluşlar kredi kullanamayan kişilere farklı yöntemler kullanarak kredi çıkartmaktadır. Örneğin bu kuruluşlar mal satışı yapmış gibi göstererek alışveriş kredisi çıkartmakta ya da kredi kartı bulunuyorsa kredi kartına taksitli satış yapılmış gibi göstererek komisyon karşılığında kredi kullanımı gerçekleştirilmektedir. Bu firmalar kullanılan kredinin yüzde 2’si oranında komisyon keser. Yani 10 bin lira ihtiyaç kredisi kullanan kişiler bu kredi tutarının 2 bin lirasını komisyon karşılığında kredi veren firmalara ödemek zorundadır.

Komisyonlu Kredi Çekmek 

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sadece güvenilir firmalar üzerinden başvuruda bulunmaktır. Özellikle de henüz kredinizi kullandırmadan sizden para kesmek isteyen firmalara asla güvenmemeniz, kredinizi almadan asla peşin ödemede bulunmamanız çok önemlidir. Yine verilen ilanlarda talep edilen komisyonlarda önemlidir. Bazı firmalar yüzde 30 komisyon ile kredi verirken bazı firmalarda bu oran yüzde 15 seviyesine kadar gerilmektedir.

Tefeciden Kredi Almak 

Bankaların artık tefecileri aratır hale gelmesi ile beraber tefeciden borç para almak isteyen kişilere daha cazip koşullar sunulabilmektedir. Yine düşük kredi notu ya da kara listede olmak gibi farklı nedenlere bağlı olarak “bankalar bana kredi vermiyor” diyen kişilerin de tek çareleri senetle para veren yerler olan tefeciden para almak olmaktadır. Bu tip işlemlerde sorunsuz borç para bulmak için boş senede imza atmamak dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır.