Kredi almak eskiye göre hem çok çeşitli hem de kolay olmamakla dikkat çekmektedir.Tüm bankaların müşterilerine ve müşteri adaylarına sağladığı birden fazla kredi ürünü bulunmaktadır. Hatta bir işyeri sahibi iseniz kredi ürünlerinde sizlere banka tarafından sunulacak olan kredilerde çeşitliliğin daha da çoğaldığını görmeniz son derece mümkündür.

Kredi almak için öncelikli aranan koşullar kara listede ismin geçmemesi ve kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu iki özellik sağlandıktan sonra bankalar kişilerin gelir beyan etmesi üzerinde durmaktadırlar. Sigortalı işte çalışan bir kişinin maaşının her ay düzenli yatıp yatmadığı önemlidir.

Eğer sigortalı işte çalışan kişilerin maaşları kredi başvurusu yapılacak bankadan alınıyorsa ilgili banka çok kolay bir şekilde müşterisine kredi vermektedir. İnternet sisteminin yaygın olarak kullanılmasıyla bankalar da bu kolaylıktan faydalanıp müşterilerinin bankaya kadar zahmet etmeden onlara kredi onayı vermektedir.

Ancak kredi onayı alabilecek kişiler bahsi geçtiği üzere kara listede ismin bulunmaması, kredi notunun yüksek olması ve düzenli bir gelirin olması ile kredi almaya hak kazanan kişiler olmaktadırlar. Bu özellikler sağlanıyorsa internet üzerinden veya SMS yoluyla kolay yoldan kredi alınabilmektedir. Söz edilen özellikleri kişiler sağlayamıyorsa yine de kredi almak mümkündür.

Sicili bozuk olan kişiler kolay yoldan kredi alabilir mi?

Sicili bozuk olan kişilerin kolay yoldan kredi alabilmesi mümkündür. Fakat elbette bu noktada ki kolaylık sicili bozuk olmayan kişilerde olduğu gibi SMS ile veya internet üzerinden kredi almak olmamaktadır. Yapılması gereken kişilerin bir kefil veya üzerinde resmi olan bir mal ile bankaya bizzat başvuruda bulunmasıdır.

Kefil ile başvuruda bulunacak kişilerin kefilinin doktor, avukat, mühendis, veteriner gibi üst düzey çalışan grubunun üyesi olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ancak bu gruptan kefil bulunamazsa işçi de olabilir. Fakat işçinin maaşını düzenli alıyor olması gerekmektedir. BAĞ-KUR üyesi olup kendi işine sahip olan kişilerde kefil olabilmektedir