Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi onayı alıp alamayacaklarını belirleyen en önemli etken kişinin sahip olduğu kredi notu ortalamasıdır. Bankalar artık kredi başvurusunda bulunan müşterilerini bu not ortalaması üzerinden değerlendirmekte, kişinin kredi onayı alıp alamayacağının yanı sıra ne kadarlık kredi kullanabileceğine de yine bu not ortalaması üzerinden karar verilmektedir.

Kolay kredi çekmek isteyen kişilerin kredi notu ortalaması en az 1.500 puan seviyesinde olmalıdır. Bu puan kredi onayı alınmasını sağlayacak bir puandır. Yine bu nota ek olarak kişinin sigortalı çalışma süresi ve aylık belgelenebilir gelir ortalaması da bankanın karar vermesine etki etmektedir. Kişinin notu ne kadar yüksek olursa olsun işsiz olması ya da aylık gelirinin kullanmak istediği kredi tutarını karşılamaması durumunda kredi reddi kararı verilir.

Kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin ilk yapması gereken kredi notu sorgulama işlemi ile kredi notu ortalamasını öğrenmek olmalıdır. Kredi notunuz 1.100 puan ve altı ise ne yazık ki kredi kullanmanız zorlaşacaktır. Böyle durumlarda amaç ilk olarak kredi notunu yükseltmek olmalıdır. Kredi notunu öğrendikten ya da uygun seviyeye taşıdıktan sonra bu sefer kredi hesaplama işlemi yapılarak aylık ödenmesi gereken ihtiyaç kredisi tutarı belirlenmeli ve bu tutarın aylık belgelenebilir gelir ile karşılaştırılması gerekir. Kişinin aylık geliri 1.300 lira ise bu durumda kişi en fazla aylık ödemesi 650 liraya kadar olan bir kredi kullanabilir.