Kirada oturanların belki de en büyük hayallerinden biri de kendi evinin sahibi olmaktır. Alınan maaşın büyük bir bölümünü her ay ev sahibinin hesabına yatırmak elinizi titretiyorsa, artık kendi evinizin sahibi olmanın zamanı geldi demektir. Kulağa çok da kolay gelmediğini biliyoruz. Ama kiraya ödediğiniz tutarın biraz daha fazlasını ödeyerek, elinizdeki peşinat ile birlikte kendi evinizin taksitlerini ödemeye başlayabilirsiniz. Hem konut kredisine ödeyeceğiniz taksitler, kendi eviniz için; yani yaptığınız bir yatırım için olacağından, kira ödemekten daha az zor gelecektir. Üstelik bankaların konut kredisi kampanyalarında artık 120, 240 hatta 360 aya yani 30 yıla varan vade seçenekleri bulunuyor. Peki, kolay bir şekilde konut kredisi nasıl alınır?

Herhangi bir kredi başvurusunda, düşük meblağlı bir ihtiyaç kredisinde bile ilk karşınıza çıkacak olan kredi notunuzdur. Özellikle yüksek tutarlı konut kredilerinde bankalar ile sorun yaşamamanız adına, kredi notunuzun Türkiye ortalamasının altına düşmemesine özen gösterin. Dikkat edeceğiniz bir diğer nokta da sahip olduğunuz evin değeri, elinizdeki peşinat miktarı ve alacağınız kredi tutarıdır. Bankalar, konut değerinin maksimum %75’i oranında kredi veriyorlar.

Bu durumda konut değerinin %25’i oranında peşinatınız olmalıdır. Konut kredisi başvurusunda bankaların dikkat ettiği bir diğer nokta aynı iş yerinde ne kadar süredir çalıştığınızdır. En az 6 aydır aynı iş yerinde çalışıyor olmanız, konut kredisi başvurusu sırasında karşılaşabileceğiniz bir engeli daha ortadan kaldırmanız anlamına geliyor. Haneye giren para ne kadar fazla olursa, konut kredisi ya da herhangi diğer bir kredide, başvurunuzun olumlu sonuçlanma şansı da o kadar artmaktadır.