Bankaların sunduğu kredi ürünleri bireysel müşteriler ve kurumsal müşteriler olmak üzere 2 farklı statüde kullandırılmaktadır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler kelimelerinin ilk harflerinden oluşan KOBİ’ler ise ülkedeki ekonominin devamı, nakit akışının sağlanması ve işsizlik verilerinin düşürülmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle gerek bankalar gerekse de KOSGEB kredileri ile sürekli desteklenmektedir.

KOBİ Kredileri 2018

Her yeni takvim yılının başında hükümet KOBİ kredi paketleri açıklar. Bu kredi paketleri tamamen KOBİ statüsünde olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanımı için oluşturulan genelde faisiz kredi desteği sağlayan ya da geri ödemesiz kredilerdir. Yine 1 yıl ertelemeli kredi paketleri de oluşturularak KOBİ’lere çok daha iyi koşullarda büyüme desteği sağlanması amaçlanmaktadır.

Faizsiz KOBİ Destek Kredisi 

Her yıl KOSGEB tarafından kullandırılan faizsiz krediler bulunmakla beraber bu kredilerden yararlanmak isteyen işletmelerin belirli kriterleri taşımaları gerekir. Yine bu kredilere oldukça yoğun başvurular geldiği için kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi başvurularında titiz davranmaları gerekir. Özellikle de KOSGEB projeleri oldukça etkileyici hazırlanmalıdır.

Bankaların KOBİ Destekleri 

Bankalar tarafından verilen KOBİ destek kredileri daha az avantajlı ancak almasının çok daha kolay olduğu kredi paketleridir. Çünkü bankalar ticari işletmeler olduğu için mutlaka faizli kredi kullandırmakta yine kredi dosya masrafı gibi ek masraflar tahsil etmektedir. Ancak KOSGEB destek kredisi kullanamayan işletmelerin KOBİ destek kredileri için bankaları tercih etmeleri gerekir. Yüksek kredi notu ortalaması olan işletmeler aynı gün bankalardan kredi onayı alabilmektedir.