Orta ve küçük ölçekli işletmelerin en büyük kurtarıcısı olan KOBİ destek kredileri işletmelerin gerek varlıklarını koruyabilmek gerekse de daha hızlı şekilde büyümelerini sağlamak amacı ile kullandırılmaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli konu KOBİ kredilerinin farklı 2 kategoride kullandırıldığıdır. Bu kredilerden bazıları geri ödemesiz krediler olarak bilinen hibe kredi paketleridir ve hibe kredi şartları daha detaylı olduğu için zordur.

Bir başka kredi türü ise bankalar tarafından verilen KOBİ kredileridir. Bankaların verdiği KOBİ kredilerini alabilmek için sadece KOBİ statüsünde bulunmanız ve kredi notu rakamlarının iyi bir ortalamaya sahip olması yeterlidir. Peki KOBİ destek kredisi nasıl alınır?

Eğer KOBİ hibe kredileri alınmak isteniyorsa bu durumda aranılan şartlar hibe krediyi açan kurum ve kuruluş tarafından belirlenmekte olup aynı zamanda çok iyi bir proje oluşturulması ve bu proje ile başvuruda bulunulması gerekir.

Bankalardan KOBİ kredisi kullanılması halinde ise aranılan şartlar kullanılacak olan kredi türüne göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin ihracat destek paketi ile imalat destek paketi için talep edilen evraklar farklıdır. KOBİ sanayi bölgeleri destek paketi için ise daha farklı şartlar aranmaktadır. Bu nedenle KOBİ kredisi başvurusu için çalıştığınız banka şubesini ziyaret etmeniz yeterli olacak, bu ziyaretiniz esnasında bankanız size detaylı bir şekilde bilgilendirmede bulunacaktır.