KMH Kredi Notunu Etkiler Mi?

KMH Kredi Notunu Etkiler Mi?
KMH Kredi Notunu Etkiler Mi?

KMH kredili mevduat hesabıdır. Kredili mevduat hesabı kullanan çok sayıda kişi vardır. Bu hesabın kullanımının kredi notunu etkileyip etkilemediğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

KMH kredili mevduat hesabı anlamına gelmektedir. Bu hesap türü hemen hemen tüm bankalar tarafından müşterilere sunulmaktadır. KMH kullanan çok sayıda müşteri bulunmaktadır. Bu hesaplar vadesiz hesaplara benzeseler de müşterilere hesaplarında para kalmadığında kredi açarlar. Böylece müşteriler hesap bakiyeleri sıfır olsa da hesaplarından para çekebilirler.

Kredili mevduat hesabından bakiyeniz sıfır iken para çektiğinizde hesabınızın bakiyesi eksiye düşer. Yani hesabınıza borçlanırsınız. Bunu kredi borcu gibi düşünebilirsiniz. Eğer hesabınızdan para çekerseniz bakiyeniz eksili olacaktır. Yani bakiyeniz sıfır iken hesabınızdan 100 TL çektiğinizde bakiyeniz -100 TL olacaktır. Bu bakiye, hesabınıza para yatırdığınızda artılı olur. Eğer hesabınıza 100 TL yatırırsanız borcunuz kapanır ve bakiyeniz sıfır olur. Hesabınıza 150 TL yatırdığınızda bakiyeniz 50 TL olur. Ancak borcunuzu ödemediğiniz her gün borcunuza faiz yansıtılacaktır.

KMH Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredili mevduat hesabınız varsa ve bu hesabınızdan zaman zaman kredi çekiyorsanız bu kullanımınızdan kredi notunuz etkilenecektir. Kredi notunuz sizin borcunuzu ödeme gününde ödeyip ödememenize bağlı olarak kredili mevduat hesabınızdan olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenir. Kredili mevduat hesabınızı doğru şekilde kullanırsanız ve çektiğiniz krediyi zamanında hesabınıza para yatırarak kapatırsanız kredi notunuz bundan olumlu etkilenecek ve aynı düzeyse kalacaktır. Ancak borcunuzu geciktirdiğinizde bu durum kredi notunuza olumsuz etki eder.

KMH kredi notunuzu tıpkı kredi borcu taksit ödemeleriniz ve kredi kartı ödemeleriniz gibi etkiler. Kredili mevduat hesabınız size kredi açsa da bunu sizin normal bakiyeniz gibi görmemelisiniz. Yani kredili mevduat hesabınızın size ek para ya da artı para gibi sunduğu krediyi hesabınızdaki nakit para gibi algılamamalısınız. Bu krediyi sadece acil durumlarda kullanmalı ve sadece çok ihtiyacınız olduğunda almalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankaların Güncel Eft İşletim Ücreti 2018 - 2019

KMH Kredi Notunuzu Yükseltebilir

Kredili mevduat hesabınızda bulunan kredi kullanım limitiniz sizin kullanım alışkanlığınıza bağlı olarak kredi notunuzu yükseltebilir ya da düşürebilir. Eğer kredi notunuz düşükse ve kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız kredili mevduat hesabınızı kredi kartınız gibi kullanabilirsiniz. Bunun belirli yöntemi vardır.

Kredili mevduat hesabınızı kredi notunuzu yükseltmek için kullanmak istiyorsanız öncelikle diğer tüm gecikmiş borçlarınızı ödediğinizden ve diğer tüm borçlarınızı tam zamanında ödediğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde bu yöntem kredi notunuzu yükseltmeye yaramayacaktır. Bu nedenle  diğer tüm borçlarınızın zamanında ödenmesi önemlidir.

Kredili mevduat hesabınızı kredi notunuzu yükseltmek için kullanmak istiyorsanız öncelikle kredili mevduat hesabınızdan size açtığı kredi limitinin tümünü çekmelisiniz. Sonra tam ödeme gününde bu kredinin tümünü hesabınıza yatırmalısınız. Yani örneğin, KMH size 500 TL kredi limiti veriyorsa bunun tümünü çekmeli ve sonra ödeme gününde 550 TL kadar bir tutarı hesabınıza yatırmalısınız. Bunu yaklaşık üç ay boyunca yaparsanız kredi notunuz yükselecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.