KKDF Nedir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi Kaynak Destekleme Fonu kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulan bir kısaltma olan KKDF özellikle de bankalardan kredi kullanan kişilerin merak ettikleri bir konudur.

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen ya da taşıt kredisi için onay alınan kişilerden kesilen bu tutar kredi kullanan kişinin toplam kullandığı kredi tutarı yani ana para ile geri ödemesini gerçekleştireceği faizli tutarının arasındaki farkın yüzde 15’i oranında tahsil edilmektedir.

KKDF Nasıl Hesaplanır?

Yani 100 bin lira ihtiyaç kredisi kullanan bir kişinin kredi ödeme planı üzerinde görülen toplam ödeyeceği faizli tutar örneğin 150 bin lira ise 50 bin liranın yüzde 15’i hesaplanarak ödenmesi gereken KKDF tutarı belirlenmiş olur. Özellikle de yüksek tutarlı kredilerde ne yazık ki alınan KKDF tutarı yükselmektedir. İhtiyaç kredisi faiz oranı da faiz üzerinden hesaplama yapıldığı için önemlidir.

Konut Kredisi KKDF Uygulamaları 

Bankaların kullandırmış olduğu konut kredisi paketleri KKDF dışı olup sadece ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi kullanımlarında bu tahsilat gerçekleştirilmektedir.

Yani konut kredisi kullanan kişilerden kesinlikle KKDF kesintisi yapılması söz konusu değildir. KKDF kredi kartı kullanıcılarından da alınmakta olup bunun için kredi kartı borcunun geciktirilmesi ve bankanın bu gecikme üzerinden faiz geliri elde etmesi gerekir. Yani özetlemek gerekirse konut kredisi dışında kalan tüm bankacılık işlemlerinde bankanın kredi faiz geliri elde ettiği her durumda KKDF oranı olan yüzde 15 kesintiye gidilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.