KKDF kredi aldığınızda banka tarafından sizden aylık olarak tahsil edilen bir masraftır. KKDF’nin ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

KKDF Kredi Kaynak Destekleme Fonu anlamına gelmektedir. Bankalar KKDF’yi tüketici kredilerinden alırlar. Ancak ticarî kredilerde KKDF tahsil edilmez. KKDF, aylık faiz tutarının yüzde 15’i kadar alınır. Hesaplanan KKDF tutarı müşterinin ödeyeceği aylık taksit tutarına eklenir. Ödeyeceğiniz taksit tutarı ve aylık faiz tutarı arttıkça sizden tahsil edilecek KKDF de artacaktır.

KKDF Nedir ?

Bankadan kredi almak istediğinizde faiz oranlarına, ödeme vadesine ve benzeri bilgilere bakarsınız. Ancak çok az kişi BSMV ve KKDF oranlarına ve tutarlarına bakar. Bunlar elbette sabit olduğu için aslında bunları incelemeniz pek bir şey ifade etmeyebilir. Ancak bu tutarların bankalar tarafından nasıl hesaplandığını bilmeniz ve ödeme planınızı incelerken bunları hesaplayarak teyit etmeniz bankaya ne ödediğinizin farkında olmanızı sağlayacaktır.

Bankalar resmî internet sitelerinde kredi hesaplama araçlarına ve ödeme planlarına yer verirler. Bu hesaplama araçları ve ödeme planları aslında sizin en çok yardımcınız olacak araçlardır. Çünkü bankaya kredi başvurusu yapmadan önce bu hesaplama araçlarına almak istediğiniz kredi tutarını yazarak kredinize uygulanacak faiz oranını ve ödemeniz gereken aylık taksit tutarını görebilirsiniz. Bu da sizin kredi başvurunuzu daha bilinçli bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

KKDF Nasıl Hesaplanır?

KKDF hesabı yapabilmeniz için bankanın internet sitesinde bulunan ödeme planını incelemeniz gerekir. Bu ödeme planında bankalar tahsil ettikleri BSMV ve KKDF tutarlarını yazarlar. Bunların aylık tutarları size hesaplama için lâzım olacaktır. Daha iyi anlaşılması bakımından aşağıda bulunan bir örneği inceleyebilirsiniz.

KKDF hesabı yaparken ödeme planında sizden tahsil edileceği belirtilen aylık faiz oranının yüzde 15’ini bulmalısınız. Bulduğunuz tutar sizden o ay tahsil edilecek KKDF tutarını verecektir. Örnekte bulunan ödeme planına göre bir hesaplama yapabiliriz. Örnekte 24 ay vadeli ve yüzde 1,41 faiz oranı uygulanan 10 bin TL kredi verilmiştir. Bu kredinin aylık taksit tutarları 510,44 TL ve aylık faiz ödemesi 141,00 TL’dir. Buna göre 141,00 X 0,15 = 21,15 şeklinde KKDF tutarını bulabiliriz. Örnekte de göreceğiniz gibi ilk ay ödemeniz gereken taksit tutarının 21,15 TL’si KKDF olacaktır.

Örnek üzerinde ikinci ay ödemeniz gereken taksit tutarının aynı kaldığını ve bununla birlikte faiz tutarının, KKDF tutarının ve BSMV tutarının değiştiğini görürsünüz. Yine bir hesaplama yaparak sizden tahsil edileceği söylenen KKDF tutarını teyit edebilirsiniz. Buna göre 136,19 X 0,15 = 20,43 şeklinde bir sonuç elde edersiniz. Bu da sizin ikinci ayda ödemeniz gereken KKDF tutarıdır.

Üçüncü ay faiz tutarının 131,30 TL olduğunu görürsünüz. Yapacağınız hesaplama 131,30 X 0,15 = 19,69 olacaktır. Ödemeniz gereken KKDF üçüncü ayda 19,69 TL’dir. Bu KKDF’ler sizden ayrı olarak değil, ödeyeceğiniz aylık taksit tutarının içinde tahsil edilir.

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen ya da taşıt kredisi için onay alınan kişilerden kesilen bu tutar kredi kullanan kişinin toplam kullandığı kredi tutarı yani ana para ile geri ödemesini gerçekleştireceği faizli tutarının arasındaki farkın yüzde 15’i oranında tahsil edilmektedir.

Bir başka örnek vericek olucak olursa  100 bin lira ihtiyaç kredisi kullanan bir kişinin kredi ödeme planı üzerinde görülen toplam ödeyeceği faizli tutar örneğin 150 bin lira ise 50 bin liranın yüzde 15’i hesaplanarak ödenmesi gereken KKDF tutarı belirlenmiş olur. Özellikle de yüksek tutarlı kredilerde ne yazık ki alınan KKDF tutarı yükselmektedir. İhtiyaç kredisi faiz oranı da faiz üzerinden hesaplama yapıldığı için önemlidir.

Konut Kredisi KKDF Uygulamaları

Bankaların kullandırmış olduğu konut kredisi paketleri KKDF dışı olup sadece ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi kullanımlarında bu tahsilat gerçekleştirilmektedir.

Yani konut kredisi kullanan kişilerden kesinlikle KKDF kesintisi yapılması söz konusu değildir. KKDF kredi kartı kullanıcılarından da alınmakta olup bunun için kredi kartı borcunun geciktirilmesi ve bankanın bu gecikme üzerinden faiz geliri elde etmesi gerekir. Yani özetlemek gerekirse konut kredisi dışında kalan tüm bankacılık işlemlerinde bankanın kredi faiz geliri elde ettiği her durumda KKDF oranı olan yüzde 15 kesintiye gidilmektedir.