KKB skoru pek çok yerde karşımıza çıkan bir ifadedir. KKB skoru bankalar tarafından da sıkça kullanılmaktadır. KKB skoru hakkında ayrıntılı açıklamaları yazımızda bulabilirsiniz. 

KKB skoru Kredi Kayıt Bürosu skoru anlamına gelmektedir. Bunun böyle ifade edilmesinin nedeni kredi notlarının ve risk raporlarının Kredi Kayıt Bürosu’nda saklanması ve bu kurum tarafından bankalarla ve şirketlerle paylaşılmasıdır. Kredi Kayıt Bürosu Türkiye’de bulunan tüm vatandaşların kredi notlarını ve risk raporlarını saklar. Kurumun diğer bir işlevi de bu notları ve raporları bankalarla ve şirketlerle paylaşmaktır. Bu nedenle kredi notuna ya da kredi puanına KKB skoru adı da verilir.

KKB Skoru Findeks Kredi Notunuzdur

KKB skoru bankaların internet sitelerinde bulunan açıklamalarda karşılaşabileceğiniz bir ifadedir. Bu ifadeyi gördüğünüzde bunun Findeks kredi notu ile aynı şey olduğunu bilmelisiniz. Findeks kredi notu ile KKB skoru aynı şeylerdir. Findeks zaten Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuştur.

Kredi Kayıt Bürosu, Türkiye’de önde gelen dokuz bankanın öncülüğünde kurulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu vatandaşların kredi notlarını, risk raporlarını sorgulayabilecekleri ve gereksinimleri olan diğer hizmetleri alabilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla Findeks platformunu vatandaşlara sunmuştur. Findeks platformu finans dünyasındaki konumunuzu algılamanızı ve finans dünyası ile ilgili hizmetleri alabilmenizi sağlar.

Findeks Platformu Hizmetleri

Findeks platformundan pek çok hizmet almanız ve bu platformda pek çok sorgulama yapmanız mümkündür. Findeks platformunda kredi notunuzu sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. Ayrıca risk raporunuzu ya da notlu risk raporunuzu alabilir, çek endeksinizi sorgulayabilirsiniz. Bu platformda herhangi bir işlem yapabilmek için platforma üye olmanız şarttır.

Findeks platformuna üye olmak ücretsiz olsa da bu platformda her türlü sorgulama ve her türlü hizmet ücretlidir. Kredi notu sorgulama ücreti 4,72 TL’dir. Diğer tüm işlemlerden ve hizmetlerden benzer ücretler alınmaktadır. Findeks platformunda bulunan hesabınıza kredi ya da bakiye yükleyerek bu işlemlerin ve hizmetlerin ücretlerini karşılayabilirsiniz. Böylece her defasında kart bilgilerinizi girmenize gerek kalmaz.

KKB Skoru Neden Önemlidir?

KKB skoru pek çok açıdan önemlidir. Her şeyden önce KKS skorunuzun yüksek olması sayesinde acil nakit ihtiyaçlarınızın olması durumunda bankadan kolay ve hızlı şekilde kredi çekebilirsiniz. KKB skorunuzun yüksek olması sayesinde GSM operatörlerinden faturalı tarifenize ek fiyatlarla kolayca akıllı telefon alabilisiniz. Ayrıca KKB skorunuzun yüksek olması kredi kartı limitinizi yükseltmek istediğinizde talebinizin hemen yerine getirilmesini sağlar.

KKB skoru sadece bankalardan talep ettiğiniz krediler ve müşterisi olduğunu şirketler açısından değil iş hayatınızda bir konum elde etmeniz açısından da önem taşımaktadır. Bir ortaklık kurmak istediğinizde ya da bir girişimde bulunmak istediğinizde insanlar öncelikle sizin kredi notunuza yani KKB skorunuza bakarlar. KKB skorunuz sizin güvenilir olup olmadığınızı ortaya koyar. Sizin borcunuza sadık olup olmadığınızı ve ödemelerinizi önemseyip önemsemediğinizi gösterir.