KKB risk raporu Kredi Kayıt Bürosu risk raporudur. Bankalar risk raporunu kredili ürün başvurularında müşterinin başvurusunu incelemek ve değerlendirmek için kullanırlar. 

KKB risk raporu bankaların çok önem verdiği bir rapordur. Bu rapor müşterinin taşıdığı risk durumunu gösterdiği gibi müşteri hakkında bankaya çok önemli bilgiler verir. Bu nedenle KKB risk raporu hakkında bilgi edinmeli ve bu raporun nasıl alındığını öğrenmelisiniz.

KKB Risk Raporu Nedir?

KKB risk raporu müşterinin son beş yılda gerçekleştirdiği tüm işlemleri gösteren ve böylece risk durumunu ortaya çıkaran bir rapordur. Bu rapora KKB risk raporu adı verilmesinin nedeni raporun Kredi Kayıt Bürosu’nda kayıtlı müşteri bilgilerine dayandırılmasıdır. Yani bu raporda yer alan tüm bilgilerin kaynağı KKB’dir.

KKB Kredi Kayıt Bürosudur. Kredi Kayıt Bürosu Türkiye’deki tüm müşterilerin kredi notlarının, risk durumlarının ve gerçekleştirdikleri bankacılık işlemlerinin kaydedildiği bir kurumdur. Bu kurum Türkiye’nin önde gelen dokuz bankası tarafından kurulmuştur. Müşterilerin risk raporları bu kurumdan alınmaktadır. Bu nedenle risk raporlarına KKB risk raporu adı verilmektedir.

KKB Risk Raporunda Neler Bulunur?

KKB risk raporunda sizin son beş yıl içinde gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerinin tümü bulunur. Sahip olduğunuz kredili ürünlerin toplam limit ve borç bilgileri, aldığınız bireysel ve ticarî krediler ile sahip olduğunuz kredili mevduat hesaplarına ait bilgiler burada yer alır. Bunların yanı sıra sahip olduğunuz açık ve kapalı kredi kartları da bu raporda görünen diğer bilgilerdir.

Risk raporunuzda sadece aldığınız kredili ürünlerin bilgileri değil aynı zamanda kredili ürünleri kullanma alışkanlıklarınız da bulunur. Açık ve kapalı kredi kartlarınızı, kredili mevduat hesaplarınızı kullandığınız süre boyunca borçlarınız zamanında ödeyip ödemediğiniz, ödemelerinizi geciktirip geciktirmediğiniz ve varsa kaç ödemeyi geciktirdiğiniz risk raporunuzda görünür.

KKB Risk Raporunuzu Nasıl Alabilirsiniz?

KKB risk raporunuzu almak isterseniz KKB tarafından oluşturulmuş son derece güvenli bir platform olan Findeks platformunu kullanabilirsiniz. Bu platforma üye olmak ücretsizdir. Findeks kredi notunuzu sorgulayarak öğrenebileceğiniz, risk raporunuzu alabileceğiniz, karekodlu çek raporu alabileceğiniz, kredi notunuzu takip edebileceğiniz ve kredi notu danışmanlığı alabileceğiniz bir platformdur.

Findeks platformuna üye olmak ücretsiz olsa da bu platformda yapacağınız işlemler ücretlidir. Findeks platformunda sadece risk raporunuzu aldığınızda bu işlem için KDV dahil 4,72 TL ödersiniz. Kredi notunuzu da içeren notlu risk raporunuzu aldığınızda bu işlem için KDV dahil 8,85 TL ödersiniz. Findeks kredi notunuzu sorguladığınızda da KDV dahil 4,72 TL alınır.

Findeks platformunda yaptığınız işlemlerin ücretlerini isterseniz kredi kartınızla ya da banka kartınızla ödeyebilirsiniz. Ayrıca isterseniz BKM Express ile ödeme yapabilirsiniz. Findeks zaman zaman BKM Express kampanyası düzenlemekte ve sorgulama işlemlerinin ücretlerinde indirim yapmakadır. Findeks platformunu kullanmak istemezseniz risk raporunuzu bankanızın internet şubesi ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden de alabilirsiniz. Ancak bu durumda bankanın belirlediği işlem ücretlerinin sizden tahsil edilmesi söz konusu olacaktır.