Kredi notu sisteminin kurucusu Kredi Kayıt Bürosu olarak ta bilinen KKB ‘dir. Türkiye’de bankacılık sektöründe hizmet veren ve aralarında Türkiye’nin en güçlü özel bankaları ile kamu bankalarının yer aldığı kurucu ortaklar tarafından hayata geçirilen Kredi Kayıt Bürosu bankaların menfaatlerini korumak adına oluşturulan bir kurumdur.

KKB Kredi Notu 

Son yıllarda tüketicilerin lehine çıkarılan yeni yasalar ile beraber artık bankaların borçların tahsili için yaptırım güçlerinin zayıflaması bankaları yeni bir oluşuma itmiştir. Bu olaylar neticesinde bankalar artık Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi ile müşterilerinin kredi başvurularını değerlendirirken kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarını yüksek tutmaya çalışmaları gerekir.

Findeks Kredi Notum Kaç?

Bankalardan sıklıkla kredili ürünler kullanan ve bu ürünlerin ödemelerini düzenli olarak yapan kişiler yüksek kredi notu ortalaması ile ödüllendirilmektedir. Kredi notunun yüksek olması hem daha kolay kredi kullanmak, hem daha yüksek tutarlı krediler için onay alabilmek hem de daha düşük ihtiyaç kredisi faiz oranlarından yararlanmak anlamına gelmektedir.

Kredi Notu Sorgulama / Öğrenme 

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin banka kredi notu sorgulamasının yanı sıra Findeks kredi notu sitesi ve SMS ile kredi notu öğrenme hizmetlerinden yararlanma imkanları bulunmaktadır. Kredi notu sorgulaması için kısa mesaj göndermek isteyen kişilerin kimlik numarası ve doğum yılı bilgilerini aralarında boşluk bırakarak Vodafone ya da Turkcell hatlı cep telefonlarından 1122 numarasına göndermeleri yeterli olacaktır.