Kredi notu günümüzde kredi başvurularından araç kiralama taleplerine kadar farklı pek çok amaç için önemli bir değerlendirme aracı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle kredi notunun önemi her geçen gün artmayı sürdürmektedir. İşte kredi notu hakkında bilinmesi gerekenler:

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu hesaplama yapılan kişinin bankalar ile olan ilişkisini yansıtan ortalamasıdır. Bu hesaplamada geriye dönük olarak hesaplama yapılmakta ve kredi notu hesaplaması yapılan kişinin 5 yıl içerisinde bankalardan kullandığı kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının tutarları ve bu hesaplar üzerinden kullanılan tutarların ödeme düzenlerine göre yapılmaktadır.

Kredi Notu Yükseltmek 

Yani yüksek kredi notu ortalaması için aranılan ilk şart kişinin borç ödeme düzenine mutlak sahip olmasıdır. Banka hem müşterisinden bankacılık ürünlerini çok sık bir şekilde kullanmasını ister hem de bu ürünlerin ödemelerini düzenli bir şekilde yapmalarını bekler. Bunlara uyulduğu takdirde kredi notu yükselir. Yani alışverişlerinizde sürekli kredi kartını kullanmak ve kredi kartı borçları için son ödeme tarihinde borcun tamamını yatırmak bile kredi notu ortalamanızı yükseltecektir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşme nedenleri arasında ilk sırayı hiç şüphesiz kişinin borç ödeme düzenini bozması alır. Yani kredimi yatıramıyorum ya da kredi kartımı ödeyemiyorum diyen kişilerin borçlarını geciktirme sürelerine bağlı olarak kredi notları düşürülür. Buna ek olarak kişinin yeni bir kredi başvurusunda bulunması bu başvurusunun reddedilmesi de kredi notunu olumsuz etkiler.

Kredi başvuru reddi arttıkça kredi notunun düşme hızı da yükselir. Yeni bir kredi kullanımı ise kredi kullanan kişinin kredi risk oranını arttırdığı için 3-4 aylığına kredi notunun bir miktar gerilemesine neden olur. Ancak kişi yeni kredisinin ödemesini düzenli olarak yaparsa bir süre sonra kredi notu yükselişe geçer.

Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum 

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin tek yapmaları gereken kredi notu sorgulaması başvurusunda bulunmalarıdır. Kredi notu sorgulaması günümüzde farklı kanallar üzerinden yapılabilmektedir. Bunlardan ilki Findeks kredi notu sitesi üzerinden sorgulamada bulunmaktır. Yine Turcell kredi notu ve Avea kredi notu sorgulaması için kimlik numaranızı ve doğum senenizi yazarak 1122 numarasına kısa mesaj göndermeniz mümkündür. Kredi notu sorgulama ücreti ise Findeks internet sitesi üzerinden 4,50 lira olarak ücretlendirilirken SMS ile kredi notu sorgulaması için ise 9 liradır.